| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Honorowi krwiodawcy mają ulgę

Honorowi krwiodawcy mają ulgę

Honorowi krwiodawcy mogą odliczyć od dochodu 130 zł za każdy litr oddanej w 2007 r. krwi. Ale uwaga na limit odliczenia ! Łącznie z innymi darowiznami nie można odliczyć więcej niż 6% dochodu.

Tekst niniejszy dotyczy rozliczenia za 2007 rok.

Aktualne informacje o uldze dla honorowych krwiodawców:

Ulga dla honorowych krwiodawców w PIT

W 2007 r. honorowi krwiodawcy doczekali się postulowanego od dawna odliczenia. Mogą w zeznaniu składanym za ten rok odliczyć od dochodu równowartość ekwiwalentu pieniężnego za krew - w granicach 6% limitu dochodu. Jednak ulgą tą objęta jest tylko krew oddana w Polsce.

Za honorowych dawców krwi uznaje się osoby, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (stacji krwiodawstwa).

Ulga przysługuje wszystkim krwiodawcom w rozumieniu ustawy o publicznej służbie krwi - czyli również zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz honorowym dawcom krwi - zasłużonym dla zdrowia narodu.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Wysokość odliczenia ustalimy mnożąc ilość faktycznie oddanej krwi przez kwotę ekwiwalentu. Wynosi on 130 zł za litr oddanej krwi. Chociaż przepisy określają, że ekwiwalent ten przysługuje za rzadkie grupy krwi, to jednak dla celów tej ulgi jest traktowany jako przelicznik mający zastosowanie do dawców każdej grupy krwi.

Z odliczenia mogą korzystać także osoby, które oddają składniki krwi, jak np. osocze, czy krwinki. Jednak osoby, które oddają honorowo krew oraz osoby, które oddają składniki krwi, obliczając kwotę przysługującej im ulgi stosują taki sam ekwiwalent pieniężny za pobraną krew – czyli 130 zł. Powyższe informacje potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Redakcji serwisu ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit , której udzielił Rzecznik Prasowy MF p. Jakub Lutyk.

Oczywiście osoby, które za oddaną krew lub jej składniki otrzymały jakikolwiek ekwiwalent pieniężny określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2004 r. (wydanym na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi - Dz. U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2625) – nie mogą skorzystać z tej ulgi bo nie można wtedy mówić o jakiejkolwiek darowiźnie i honorowym krwiodawcy.

Możemy odliczyć kwotę przekazaną tytułem darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 % dochodu. W przypadku dokonania więcej niż jednej darowizny (chodzi tu o darowizny na rzecz opp, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa) łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 % dochodu podatnika.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »