REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć w zeznaniu rocznym za 2007 r. składki na ubezpieczenie opłacane za granicą

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
pity 2007
pity 2007

REKLAMA

REKLAMA

Przez pół roku pracowałam na całym etacie w Polsce, a przez pół roku w Austrii - też na całym etacie, w jednym miejscu, u jednego pracodawcy. Austriacki pracodawca potrącał z mojego wynagrodzenia oprócz należnego podatku także składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jak uwzględnić składki ubezpieczeniowe zapłacone w Austrii, rozliczając się z polskim fiskusem za 2007 r.? W jakiej rubryce PIT-36 powinnam je umieścić?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Autopromocja

Kwestia możliwości odliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłaconych do zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych w zeznaniu rocznym składanym w Polsce wciąż budzi kontrowersje. Organy podatkowe odmawiają podatnikom tego prawa, powołując się na literalne brzmienie obowiązujących przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i kwestionując obowiązującą moc wyroków ETS w stosunku do Polski.

Sytuacja ulegnie zmianie, gdy zostanie wykonany korzystny dla podatników wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. akt K 18/06). W wyroku tym Trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją RP przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia przez podatników, o których mowa w art. 27 ust. 9 updof (czyli zobowiązanych do stosowania tzw. metody odliczenia proporcjonalnego), od dochodu osiągniętego z działalności wykonywanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w sytuacji gdy składki te nie zostały odliczone od dochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana.

Wyrok Trybunału musi zostać wykonany najpóźniej do 30 listopada 2008 r. Oznacza to, że jeśli zakwestionowane przepisy nie zostaną zmienione wcześniej, to bez ryzyka sporu z organami podatkowymi składki opłacone za granicą będzie można odliczyć, począwszy od zeznania za 2009 r.

UZASADNIENIE

Polskie organy podatkowe konsekwentnie odmawiają podatnikom prawa do odliczenia składek płaconych do zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych, powołując się na sformułowanie zawarte w przepisach polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w których jest mowa o składkach płaconych na podstawie polskiej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponieważ w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne ustawodawca również odwołał się do polskich przepisów, fiskus na tej podstawie odmawia podatnikom prawa do odliczenia również tych składek. Stanowisko organów podatkowych dodatkowo wsparł Minister Finansów, twierdząc, że wyroki ETS nie mają mocy obowiązującej w stosunku do Polski, gdyż zapadały w indywidualnych sprawach.

Niekiedy też przytaczany jest wyrok ETS w sprawie Balnckaeart (sygn. akt C-512/03), w którym Trybunał orzekł, że: Nie narusza prawa wspólnotowego regulacja, zgodnie z którą państwo członkowskie ogranicza prawo do odliczania składek do podmiotów należących do krajowego systemu ubezpieczeń.

Należy jednak podkreślić, że tego typu rozwiązania ustawowe w przepisach wewnętrznych państw członkowskich UE zostały też w przeszłości kilkakrotnie zakwestionowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Dla podatników szczególne znaczenie ma wyrok ETS z 3 października 2002 r. (sygn. akt C-136/00) w sprawie Rolfa Dietera Dannera. ETS uznał w nim, że obowiązujące w Finlandii przepisy podatkowe dyskryminują osoby wykonujące pracę za granicą, gdyż nie zezwalają im na odliczenie składek zapłaconych za granicą na ubezpieczenie.

Innym przykładem jest wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 30 stycznia 2007 r. (sygn. akt C-150/04) - Komisja przeciwko Królestwu Danii. ETS uznał w tym wyroku, że: Przyjmując i utrzymując w mocy system ubezpieczeń na życie i system emerytalny, przewidujące, że prawo do odliczenia i wyłączenia z podstawy opodatkowania składek przysługuje jedynie w odniesieniu do składek zapłaconych na podstawie programów emerytalnych prowadzonych przez towarzystwa emerytalne mające siedzibę w Danii, podczas gdy żadna ulga podatkowa o takim charakterze nie jest przyznawana w odniesieniu do składek zapłaconych na podstawie programów emerytalnych prowadzonych przez towarzystwa emerytalne mające siedzibę w innych państwach członkowskich, Królestwo Danii uchybiło zobowiązaniom, które na nim ciążą na mocy art. 39, 43 i 49 WE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy wyrok zapadł co prawda w odniesieniu do kwestii odliczania składek płaconych z tytułu ubezpieczeń na życie, jednak z sentencji wyroku, a zwłaszcza z argumentacji zawartej w uzasadnieniu, można wnioskować, że takie samo rozstrzygnięcie zapadłoby w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Trybunał stwierdził bowiem, że uzależnienie prawa do odliczenia przedmiotowych składek od podstawy opodatkowania od przystąpienia do towarzystwa emerytalnego mającego siedzibę w Danii narusza swobodę przepływu pracowników, gdyż ze względu na koszty oraz długotrwałe postępowanie może zniechęcić ubezpieczonych do przeniesienia swojego miejsca zamieszkania do Danii.

Regulacja ta - zdaniem Trybunału - narusza również swobodę osiedlania się w Danii niezależnych pracowników pochodzących z innego państwa członkowskiego. Brak prawa do opisanego wyżej odliczenia może bowiem zniechęcić ich do osiedlenia się w Danii. Z tych powodów ETS uznał, że sporne regulacje naruszają zasadę swobodnego świadczenia usług, swobodnego przepływu pracowników, a także swobody przedsiębiorczości. Trybunał w uzasadnieniu podkreślił, że te podstawowe zasady unijne mogą być ograniczane jedynie wyjątkowo, jednak w tej konkretnej sprawie ETS nie dopatrzył się takich wyjątkowych okoliczności.

Nadrzędne zasady prawa wspólnotowego muszą być respektowane przez ustawodawstwo wewnętrzne państw członkowskich. Mogą one być ograniczane jedynie w wyjątkowych przypadkach. Zasadność takiego ograniczenia jest każdorazowo wnikliwie badana przez ETS.

Problem dyskryminacji podatników wykonujących pracę za granicą oraz nierespektowania przez wewnętrzne ustawodawstwo Polski powyższych zasad wynikających z regulacji prawa wspólnotowego dostrzegł również Rzecznik Praw Obywatelskich, składając wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją spornych przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w tej sprawie 7 listopada 2007 r. (sygn. akt K 18/06).

Jest on korzystny dla podatników, gdyż Trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją zakwestionowane przepisy ustawy w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia przez podatników, o których mowa w art. 27 ust. 9 updof (czyli rozliczających się tzw. metodą odliczenia proporcjonalnego), od dochodu osiągniętego z działalności wykonywanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w sytuacji gdy składki te nie zostały odliczone od dochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana.

Ponieważ Trybunał odroczył do 30 listopada 2008 r. termin utraty mocy obowiązującej spornych przepisów, to jeśli przepisy te nie zostaną zmienione wcześniej, odliczenia składek bez ryzyka sporu z organami podatkowymi będzie Pani mogła dokonać, począwszy od zeznania za 2009 r.

Trzeba przy tym pamiętać, że powyższy wyrok Trybunału nie obejmuje osób mających swoje stałe miejsce zamieszkania i objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, które wykonują działalność zarobkową za granicą w państwie nienależącym do Unii Europejskiej, którym zaskarżone przepisy również odmawiają prawa do odpowiednich odliczeń z tytułu opłaconych tam składek ubezpieczeniowych od płaconego w Polsce podatku.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przepisy odmawiające podatnikom pracującym za granicą w państwach członkowskich UE i tam opłacających składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne prawa do ich odliczenia w zeznaniu rocznym składanym w Polsce zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją RP.

Jeśli jednak zdecydowałaby się Pani na skorzystanie z odliczenia składek na podstawie orzecznictwa ETS już w zeznaniu za 2007 r., musi się Pani liczyć z zakwestionowaniem tego odliczenia przez organy podatkowe. Jeśli nie będą one respektować tych wyroków, to przywołując je w skardze do sądu administracyjnego, da Pani podstawę sądowi do zadania ETS pytania prejudycjalnego.

Z wydanym w takiej sytuacji rozstrzygnięciem Trybunału będzie się musiał liczyć nie tylko sąd krajowy, ale również organy podatkowe rozpatrujące analogiczne sprawy innych podatników.

Ryzyko sporu może Pani ograniczyć, występując przed skorzystaniem z odliczenia do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji w tej kwestii. Jeśli Minister odmówi Pani prawa do odliczenia składek, ignorując wyroki ETS, może Pani również zaskarżyć tę interpretację do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu Ministra do usunięcia naruszenia prawa.

- art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 27 ust. 9, art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

- art. 14a - 14p ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA