REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie PIT przez niemogących czytać lub pisać

Piotr Bronny
pit 2007
pit 2007
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, podpisując zeznanie roczne, składa oświadczenie wiedzy o dochodach uzyskanych w roku podatkowym. Problem pojawia się wtedy, gdy z różnych powodów podpisanie zeznania nie jest możliwe.

Do oświadczeń wiedzy należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące oświadczeń woli. Z tego punktu widzenia istotne znaczenie mają następujące przepisy kodeksu cywilnego.

Autopromocja

Zgodnie z treścią przepisu art. 79 kodeksu cywilnego osoba niemogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko, umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie niemogącego pisać, lecz mogącego czytać.

Jeżeli zatem osoba składająca zeznanie potrafi czytać (co będzie miało miejsce w większości przypadków składania zeznania rocznego przez osobę niemogącą pisać), to wówczas najprostszym rozwiązaniem jest dokonanie na druku PIT-36 czy PIT-37 tuszowego odcisku palca, umieszczenie obok imienia i nazwiska osoby niemogącej pisać oraz podpisu innej osoby (np. członka rodziny).

Konieczny notariusz

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy osoba, która ma złożyć zeznanie, nie może czytać (np. jest niewidoma). W takim przypadku zgodnie z treścią przepisu art. 80 kodeksu cywilnego oświadczenie powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Po wypełnieniu zeznania należy zatem udać się do kancelarii notarialnej w celu złożenia oświadczenia wiedzy (podpisu) na druku PIT-36 (PIT-37).

Zasad tych nie uchyla umieszczenie na dowodzie osobistym podatnika adnotacji - Podpis niemożliwy. Zdarza się bowiem, iż tego typu sformułowanie umieszczane jest na dowodzie osobistym osób, których podpis nie mieści się w rubryce wniosku o wydanie dowodu osobistego przenoszonej na dokument, jakim jest dowód osobisty. Ponadto - jako do oświadczenia wiedzy stosujemy do zeznań rocznych odpowiednio przepisy dotyczące oświadczeń woli. Żaden przepis nie zezwala na zastąpienie tuszowego odcisku palca czy poświadczenia przez notariusza (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) informacją, iż podpis jest niemożliwy. Mogłoby to bowiem prowadzić do nadużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik w śpiączce

Zgodnie z treścią przepisu art. 13 par. 1 kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Przepis ten pozwala ubezwłasnowolnić całkowicie osobę, która z powodu zaburzeń psychicznych (śpiączki) nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Do rozpoznawania spraw o ubezwłasnowolnienie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jej pobytu (art. 544 par. 1 k.p.c.).

Zgodnie z treścią przepisu art. 545 par. 1 k.p.c. wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:

1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;

2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;

3) jej przedstawiciel ustawowy.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia osobę ubezwłasnowolnioną reprezentuje opiekun. To opiekun w imieniu osoby pozostającej w śpiączce podpisuje zeznanie podatkowe. Jeżeli zeznanie jest spóźnione, zasadne jest złożenie łącznie z zeznaniem podatkowym pisma wyjaśniającego opóźnienie (na podstawie przepisu art. 16 par. 1 k.k.s.). Stosownie do treści tego przepisu nie podlega karze za wykroczenie skarbowe (złożenie zeznania rocznego po terminie - art. 56 par. 4 k.k.s.) sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. W piśmie tym należy wyjaśnić powody złożenia zeznania po terminie (i dołączyć orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu).

Rozliczenie małżonków

Stosownie do treści przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Sposób opodatkowania, o którym mowa, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym.

Zasady, zgodnie z którą zeznanie podatkowe stanowi oświadczenie wiedzy, nie stosuje się do tej części zeznania rocznego, w której składa się wniosek o wspólne opodatkowanie małżonków. W tym zakresie podatnik składa oświadczenie woli, gdyż zgodnie z jego decyzją (wolą) za dany roku będzie opodatkowywał się łącznie z małżonkiem. Stosujemy zatem bezpośrednio przepisy kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli.

Należy jednakże pamiętać, że osoba ubezwłasnowolniona nie może za rok, w którym nastąpiło ubezwłasnowolnienie, rozliczyć się łącznie z małżonkiem, ponieważ zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między małżonkami musi istnieć przez cały rok wspólność majątkowa. Stosownie zaś do treści przepisu art. 53 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie ubezwłasnowolnienia powstaje między małżonkami z mocy prawa rozdzielność majątkowa (przestaje istnieć wspólność majątkowa).

ROZLICZENIA OSÓB NIEMOGĄCYCH SIĘ PODPISAĆ
1) Podatnik wynajmujący lokale (mieszkalne, użytkowe) na skutek wypadku przy pracy traci dłonie.
2) Emeryt z niedowładem kończyn górnych, który z uwagi na możliwość skorzystania z ulg podatkowych nie chce składać zeznania za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli osoby te potrafią czytać, mogą potwierdzić swoje zeznanie podatkowe w ten sposób, że członek rodziny umieści w rubryce zeznania przewidzianej na podpis tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku umieści imię i nazwisko składającego zeznanie podatkowe oraz swój podpis. Jeżeli natomiast nie potrafią czytać (bo np. są osobami niewidomymi), to wówczas po wypełnieniu druku PIT-36/PIT-37 należy udać się do kancelarii notarialnej.


PIOTR BRONNY

radca prawny, Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy


PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Ustawa z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

• Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA