| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PITy 2007

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PITy 2007

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.


Tak. Wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nie przeszkadza jednoczesnemu odliczeniu ulgi na to dziecko. Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem samotnie wychowywanym jest niezależne od możliwości odliczenia od podatku kwoty 1145,08 zł z tytułu wychowywania dziecka.Dziecko studiuje za granicą – ulga może nie przysługiwać


Mój syn (22 lata) studiuje w Niemczech. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej ?


Nie, chyba, że został skierowany na studia zagraniczne z uczelni polskiej.


Organy podatkowe uważają, że tylko nauka dziecka w polskich szkołach i uczelniach uprawnia rodziców do skorzystania z ulgi.

Eksperci podkreślają jednak, że w sytuacji skierowania studenta przez polską uczelnię na zagraniczne studia ulga również przysługuje.

Skierowanie odbywa się w ramach toku studiów podjętych na polskiej uczelni, a student nie zostaje pozbawiony formalnego związku z polską uczelnią.


Takie skierowanie jest przewidziane w Prawie o szkolnictwie wyższym i rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 października 2006 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Dz.U. z 2006 r. nr 190, poz. 1405).


Przepisy podatkowe stanowią, że ulga przysługuje m.in. na dzieci, do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym. Nie jest to zapis zgodny z prawem wspólnotowym, więc prawdopodobnie zostanie zniesiony ale na pewno nie przed 30 kwietnia 2008 r.

Zasiłek pielęgnacyjny pozwala na odliczenie ale dodatek pielęgnacyjny nie


Moja córka ma 27 lat, jest niepełnosprawna i w 2007 roku pobierała zasiłek pielęgnacyjny. Czy mogę skorzystać z ulgi na moje dziecko ?


Tak. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mają prawo do odliczania ulgi rodzinnej bez względu na wiek dziecka, jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny (z opieki społecznej). Wystarczy fakt pobierania zasiłku przez część roku, nawet jeżeli potem wypłacany był zamiast zasiłku – dodatek pielęgnacyjny (wypłacany przez ZUS).


Jednak dzieci, które pobierają z ZUS dodatek pielęgnacyjny (np. do renty rodzinnej) nie uprawniają swoich rodziców do skorzystania z odliczenia.Rodzice mają prawo wybrać, które z nich odliczy ulgę


Jesteśmy małżeństwem z dwojgiem dzieci (11 i 13 lat). Mąż pracuje i dobrze zarabia, natomiast ja zajmuję się domem i w 2007 r. nie miałam żadnych dochodów. Zazwyczaj rozliczamy się z mężem wspólnie. Czy w tym roku też tak możemy zrobić odliczając jednocześnie ulgę na 2 naszych dzieci ?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK