| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PITy 2007

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PITy 2007

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Dziecko urodzone 31 grudnia 2007 r. uprawnia swoich rodziców do całej ulgi.


Nasza córeczka urodziła się w Sylwestra 2007 r. (przed północą). Czy mamy prawo do całej ulgi, czy do jakiegoś częściowego odliczenia ?


Nasz syn w styczniu 2007 r. skończył 25 lat, a w maju 2007 r. skończył studia. Jednak do końca 2007 roku nie podjął pracy i nie zarabiał. Czy mamy prawo do ulgi prorodzinnej? I czy do całej czy do części ?


Adoptowaliśmy w listopadzie 2007 r. dziecko. Czy mamy prawo do całej ulgi ?


Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK


Zgodnie z przepisami (art. 27f updof) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Przepis nie uzależnia wysokości odliczenia od tego, w którym miesiącu roku dziecko się urodziło, skończyło 25 lat, czy skończyło szkołę.


Tak więc rodzice dzieci urodzonych lub adoptowanych w 2007 r. mają prawo do pełnej ulgi rodzinnej (1145,08 zł), bez względu na miesiąc urodzin (adopcji). Podobnie do pełnej ulgi uprawnia swoich rodziców dziecko, które np. w styczniu 2007 r. skończyło naukę w dniu swoich 25 urodzin (o ile nie zarobiło w 2007 r. więcej niż 3015 zł – chodzi tu o dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania, bez żadnych odliczeń).


W zeznaniu podatkowym za rok 2007 można odliczyć od podatku kwotę 1145,08 zł na jedno dziecko. W rozliczeniu za rok 2008 będzie można z tego tytułu odliczyć 1173,70 zł (2 x 586,85 zł).



Rodzice nie muszą mieć ślubu aby skorzystać z ulgi


Wychowujemy dwoje własnych dzieci (3 i 5 lat) ale nie zawarliśmy związku małżeńskiego. Mieszkamy razem, choć mamy różne meldunki. Czy możemy skorzystać z ulgi na nasze dzieci ?


Tak. Zgodnie z przepisami (art. 27f updof) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), a nie małżonkom. Ważne jest ponadto faktyczne wspólne zamieszkiwanie z dziećmi, bez czego raczej trudno mówić o wychowywaniu. Nie jest istotny meldunek.


Trzeba też podkreślić, że ulga odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Tak więc np. w przypadku jednego dziecka, kwota 1145,08 zł może być odliczona od podatku jednego albo drugiego z rodziców, albo od podatku obojga – w dowolnej, ustalonej przez rodziców proporcji. Nie wolno natomiast odliczyć całej tej kwoty podwójnie – tj. zarówno od podatku jednego, jak i drugiego rodzica.



Samotny rodzic może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, a także skorzystać z ulgi


Samotnie wychowuję 5-lenią córkę. Czy mogę rozliczyć się razem z nią jak w zeszłym roku i jednocześnie odliczyć ulgę na córkę ?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »