| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Jak rozliczać osobę współpracującą - PIT 2008

Jak rozliczać osobę współpracującą - PIT 2008

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Od stycznia 2007 r. jest na podatku liniowym 19%. Ja do 30 marca 2007 r. miałam umowę o pracę. Od 1 kwietnia 2007 r. zrezygnowałam z pracy i jestem zatrudniona u męża jako osoba współpracująca. Odprowadzam zaliczki na podatek od swojego wynagrodzenia. Jakie deklaracje PIT powinniśmy złożyć do US za rok 2007? Jakie ja, a jakie mój mąż? Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od mojego wynagrodzenia mąż rozlicza w działalności, to czy nie mogę już ich ująć w swoim PIT, tylko powinnam rozliczyć sam zapłacony podatek ?

Małżonkowie powinni złożyć odrębne zeznania podatkowe. Czytelniczka - PIT-37, a jej mąż PIT-36L. W związku z tym, że składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostały zapłacone przez Pani męża i przez niego odliczane, to nie może ich Pani odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym. Pani będzie mogła odliczyć tylko składki wykazane w PIT-11 od zakładu pracy, w którym Pani pracowała do końca marca.

W związku z tym, że w 2007 r. Pani mąż uzyskiwał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym, nie mogą Państwo w tym przypadku skorzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów. Ten preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje bowiem zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków w roku podatkowym miał zastosowanie przepis art. 30c updof, czyli jeśli chociaż jeden z małżonków dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowywał według stawki liniowej 19% (art. 6 ust. 9 updof).

W związku z wykluczeniem możliwości wspólnego opodatkowania nie ma też możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zeznania roczne małżonków

Pani mąż, który w roku podatkowym 2007 prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, powinien złożyć formularz PIT-36L. Należy w nim wykazać dochody z tego źródła (art. 45 ust. 1a pkt 2 updof).

Pani, jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, a uzyskująca jedynie przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w szczególności z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy, powinna złożyć formularz PIT-37.

Oba zeznania (Pani i męża) należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2008 r. W tym samym terminie należy dokonać ewentualnej dopłaty podatku, gdy suma wpłaconych zaliczek była niższa od podatku należnego za dany rok. Organem podatkowym, w którym należy złożyć zeznania, będzie urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego (czyli 2006 r.). W przypadku gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem, zeznanie należy złożyć według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium, z zastrzeżeniem podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (art. 45 ust. 1b updof).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »