| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PIT 2008

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PIT 2008

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.


Małe dochody = mały podatek = (czasem) niepełne odliczenie


Wychowujemy dwoje małych dzieci. Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. Moja żona natomiast pracuje na umowę o pracę. Rozumiem, że tylko żona może sobie odliczyć ulgę na dzieci. Ale podatek za 2008 wyniósł u niej 2150,- zł. Ulga natomiast na 2 dzieci to 2347,40 zł. Czy żona może sobie odliczyć całą ulgę czy tylko tyle ile miała podatku ?


Faktycznie skorzystać z ulgi na dzieci może tylko Pana żona i tylko do wysokości swojego podatku. Urząd zwróci żonie całą kwotę pobranych przez płatnika w ciągu 2008 roku zaliczek na podatek. Niewykorzystana część ulgi nie przechodzi niestety na następny rok.

Odliczając ulgę możesz stracić zasiłek rodzinny i inne świadczenia


Wychowujemy troje małych dzieci i otrzymujemy zasiłek rodzinny. Czy możemy skorzystać z ulgi na dzieci ?


TAK Ale może to spowodować utratę prawa do zasiłku rodzinnego, bo ulga podwyższa dochód rodziny, który bierze się pod uwagę przy przyznawaniu zasiłku.


Warto wskazać, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504 zł. Rodzinom korzystającym z zasiłku rodzinnego nie grozi utrata już przyznanego świadczenia. Odpisując ulgę na dzieci w deklaracji podatkowej za 2008 rok, można stracić możliwość otrzymania zasiłku dopiero w następnym okresie zasiłkowym przypadającym od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.


Zwrot podatku liczy się również do dochodu ustalanego przy ustalaniu praw do np. dodatków mieszkaniowych czy stypendiów socjalnych.



Rodzice zastępczy ani opiekunowie prawni nie mogą odliczyć


Tworzymy rodzinę zastępczą dla trojga dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Czy ulga prorodzinna przysługuje rodzinom zastępczym ?


NIE Rodzice zastępczy, podobnie jak opiekunowie prawni, którzy nie adoptowali wychowywanych dzieci nie mogą skorzystać z odliczenia. Odliczać mogą tylko rodzice biologiczni i adopcyjni.

Zmieni się to dopiero od rozliczenia dochodów roku 2009 - wynika, to z ostatniej nowelizacji ustawy o PIT



Dzieci zarabiają - rodzice (czasem) nie odliczają


Wychowujemy dwóch synów. Młodszy ma 12 lat, natomiast starszy syn skończył w 2007 roku 25 lat i studiuje. Starszy syn również pracuje. Czy możemy skorzystać z ulgi na obu synów ?


NIE, jeżeli starszy syn zarobił w 2008 r. więcej niż 3088,68 zł.

Do odliczenia uprawnia Państwa na pewno młodszy syn. Natomiast starszy uprawniałby tylko wtedy, jeżeli jego zarobki nie przekroczyły w zeszłym roku 3088,68 zł (jest to kwota dochodu, czyli przychód minus koszty uzyskania, bez żadnych innych odliczeń, co ostatnio potwierdził to Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 3485


Na podstawie art. 27f i art. 6 ust. 4 ustawy o PIT podatnik ma prawo odliczyć od podatku kwotę 1173,70 zł, jeżeli w 2008 roku wychowywał własne lub przysposobione :

• dzieci małoletnie,

• dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

• dzieci - do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (3088,68 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.



Rodzice w separacji i po rozwodzie też mają prawo do odliczenia


Jesteśmy po rozwodzie. Mamy dwoje dzieci (8 i 11 lat), które mieszkają raz z matką raz z ojcem (mieszkamy w jednej miejscowości). Czy możemy podzielić się ulgą ? Jak to zrobić ?


TAK, mogą Państwo podzielić się odliczeniem

Co do zasady w przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje temu z nich, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje ( o ile są spełnione inne warunki ulgi).


Jeżeli dziecko mieszka część roku u jednego rozwiedzionego rodzica, a część u drugiego (dotyczy też rodziców w separacji) – prawo do odliczenia mają oboje rodzice, ale proporcjonalnie do liczby miesięcy faktycznego zamieszkania dziecka.

Państwo Aubrecja i Hiacynt Kwiatkowscy są w separacji. Ich syn Irys mieszkał w 2008 roku 8 miesięcy u matki i 4 miesiące u ojca.

Tak więc Pani Aubrecja będzie mogła odliczyć od swego podatku kwotę 782,47 zł (8 x 1173,70 / 12 ).

Natomiast Pan Hiacynt będzie mógł odliczyć kwotę 391,23 zł (4 x 1173,70 / 12 ).



Dziecko zarabiało za granicą - rodzice mogą nie mieć ulgi


Nasz syn ma 21 lat i studiuje zaocznie. W 2008 roku pracował 4 miesiące w Irlandii. Zarobił w sumie po przeliczeniu ok. 20 tys. złotych. W Polsce nic nie zarobił w zeszłym roku. W tej sytuacji ulga nam chyba nie przysługuje ?


Ulga Państwu przysługuje. Syn bowiem nie musi płacić w Polsce żadnego podatku za 2008 rok i nie zarobił tu więcej niż 3088,68 zł. Dochody irlandzkie nie muszą być w tej sytuacji wykazywane w polskim zeznaniu podatkowym (z uwagi na brak dochodów uzyskanych w Polsce). Wszystko dlatego, że Polska podpisała z Irlandią korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (przewidującą tzw. metodę wyłączenia z progresją).


Zupełnie inaczej byłoby, gdyby syn pracował w kraju, z którym Polska ma podpisaną niekorzystną umowę podatkową z tzw. metodą proporcjonalnego odliczenia (takie umowy obowiązują np. z USA, Rosją, Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Islandią, Australią). Wtedy dochody syna (jeżeli w przeliczeniu na złotówki byłyby większe od 3088,68 zł) uniemożliwiłyby skorzystanie rodzicom z ulgi prorodzinnej.



Jeżeli dziecko zawarło związek małżeński rodzice nie mogą odliczyć


Nasza córka ma 21 lat, studiuje zaocznie. W 2007 roku wyszła za mąż ale nie pracuje i mieszkają z mężem u nas. Czy możemy skorzystać z ulgi na naszą córkę ?


NIE Zdaniem organów podatkowych jeżeli dziecko pozostawało cały rok podatkowy w związku małżeńskim, to nie uprawnia swoich rodziców do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Wtedy bowiem wg fiskusa trudno mówić o wychowywaniu dziecka przez rodziców. A wychowywanie to podstawowa przesłanka tej ulgi. Jest to teza dość kontrowersyjna ale urzędy skarbowe konsekwentnie ją prezentują. Ostatnio potwierdził to Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 3485


Ale rodzice dzieci, które zawarły małżeństwo w 2008 roku odliczyć mogą i to całą ulgę. Przepisy ustawy o PIT nie wymagają bowiem, aby warunek wychowywania dziecka spełniany był przez cały rok podatkowy.



Małoletnie dziecko zarabia ile chce - rodzice i tak odliczą


Nasza córka (17 lat) odziedziczyła po dziadku mieszkanie. Na razie to mieszkanie wynajmuje i osiąga całkiem spore dochody (ok. 12 tys. zł za 2008 rok). Czy mimo tych dochodów córki możemy sobie odliczyć ulgę na naszą córkę ?


TAK Bez względu na wysokość dochodów małoletnich (do ukończenia 18 roku życia) dzieci - ich rodzice mogą odliczyć sobie ulgę prorodzinną.


Dochody małoletnich rodzice muszą jednak doliczyć do swoich dochodów i wykazać w swoich zeznaniach podatkowych. Dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z rodziców. Nie łączy się tylko dochodów małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. W tych sytuacjach rodzic zobowiązany jest do złożenia odrębnego zeznania podatkowego w imieniu dziecka.



Płacisz alimenty ale nie mieszkasz z dzieckiem - nie odliczysz


Płacę alimenty na mojego syna (ma 15 lat) ale nie mieszkam z nim. Syn mieszka z matką, z którą jesteśmy po rozwodzie. Czy mogę podzielić się ulgą z moją byłą żoną ?


NIE Warunkiem skorzystania z ulgi przez rozwiedzionego rodzica jest faktyczne zamieszkiwanie z dzieckiem. Nie ma tu znaczenia płacenie alimentów ani inne powiązania majątkowe. Tak więc tylko matka dziecka może skorzystać z odliczenia w tym przypadku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »