| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PIT 2008

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PIT 2008

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Dziecko urodzone 31 grudnia 2008 r. uprawnia swoich rodziców do całej ulgi.


Orientacyjny termin porodu naszego dziecka został przez ginekologa wyznaczony na 30 grudnia 2008 r. Czy jeżeli nasza córeczka urodzi się np. w Sylwestra 2008 r. (przed północą) - będziemy mieli prawo do całej ulgi, czy do jakiegoś częściowego odliczenia ?


Nasz syn w styczniu 2008 r. skończył 25 lat, a w maju 2008 r. skończył studia. Jednak do końca 2008 roku nie podjął pracy i nie zarabiał. Czy mamy prawo do ulgi prorodzinnej? I czy do całej czy do części ?


Adoptowaliśmy w listopadzie 2008 r. dziecko. Czy mamy prawo do całej ulgi ?


Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK


Zgodnie z przepisami (art. 27f ustawy o PIT) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Przepis nie uzależnia wysokości odliczenia od tego, w którym miesiącu roku dziecko się urodziło, skończyło 25 lat, czy skończyło szkołę.


Tak więc rodzice dzieci urodzonych lub adoptowanych w 2008 r. mają prawo do pełnej ulgi rodzinnej (1173,70 zł), bez względu na miesiąc urodzin (adopcji). Podobnie do pełnej ulgi uprawnia swoich rodziców dziecko, które np. w styczniu 2008 r. skończyło naukę w dniu swoich 25 urodzin (o ile nie zarobiło w 2008 r. więcej niż 3088,68 zł – chodzi tu o dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania, bez żadnych odliczeń).

W zeznaniu podatkowym za rok 2008 można odliczyć od podatku kwotę 1173,70 zł na jedno dziecko.


Rodzice nie muszą mieć ślubu aby skorzystać z ulgi


Wychowujemy dwoje własnych dzieci (3 i 5 lat) ale nie zawarliśmy związku małżeńskiego. Mieszkamy razem, choć mamy różne meldunki. Czy możemy skorzystać z ulgi na nasze dzieci ?


TAK Zgodnie z przepisami (art. 27f ustawy o PIT) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), a nie małżonkom. Ważne jest ponadto faktyczne wspólne zamieszkiwanie z dziećmi, bez czego raczej trudno mówić o wychowywaniu. Nie jest istotny meldunek.


Trzeba też podkreślić, że ulga odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Tak więc np. w przypadku jednego dziecka, kwota 1173,70 zł może być odliczona od podatku jednego albo drugiego z rodziców, albo od podatku obojga – w dowolnej, ustalonej przez rodziców proporcji. Nie wolno natomiast odliczyć całej tej kwoty podwójnie – tj. zarówno od podatku jednego, jak i drugiego rodzica.



Samotny rodzic może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, a także skorzystać z ulgi


Samotnie wychowuję 5-lenią córkę. Czy mogę rozliczyć się razem z nią jak w zeszłym roku i jednocześnie odliczyć ulgę na córkę ?


TAK Wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nie przeszkadza jednoczesnemu odliczeniu ulgi na to dziecko. Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem samotnie wychowywanym jest niezależne od możliwości odliczenia od podatku kwoty 1173,70 zł z tytułu wychowywania dziecka.



Dziecko studiuje za granicą – ulga także przysługuje rodzicom


Mój syn (22 lata) studiuje w Niemczech. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej ?


TAK


Ostatnia nowelizacja art. 6 ust. 4 ustawy o PIT przesądził, że ulga przysługuje również rodzicom dzieci studiującym za granicą.

Zasiłek pielęgnacyjny pozwala na odliczenie ale dodatek pielęgnacyjny nie


Moja córka ma 27 lat, jest niepełnosprawna i w 2008 roku pobierała zasiłek pielęgnacyjny. Czy mogę skorzystać z ulgi na moje dziecko ?


TAK
Rodzice dzieci niepełnosprawnych mają prawo do odliczania ulgi rodzinnej bez względu na wiek dziecka, jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny (z opieki społecznej). Wystarczy fakt pobierania zasiłku przez część roku, nawet jeżeli potem wypłacany był zamiast zasiłku – dodatek pielęgnacyjny (wypłacany przez ZUS).


Jednak dzieci, które pobierają z ZUS dodatek pielęgnacyjny (np. do renty rodzinnej) nie uprawniają swoich rodziców do skorzystania z odliczenia.



Rodzice mają prawo wybrać, które z nich odliczy ulgę


Jesteśmy małżeństwem z dwojgiem dzieci (11 i 13 lat). Mąż pracuje i dobrze zarabia, natomiast ja zajmuję się domem i w 2008 r. nie miałam żadnych dochodów. Zazwyczaj rozliczamy się z mężem wspólnie. Czy w tym roku też tak możemy zrobić odliczając jednocześnie ulgę na 2 naszych dzieci ?


TAK, oczywiście – to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Rodzice wychowujący swoje dzieci mogą wybrać, czy odliczają ulgę od podatku wynikającego z ich wspólnego rozliczenia, czy też od podatku wykazanego w ich odrębnych zeznaniach. W przypadku, gdy jedno z małżonków ma większe dochody (szczególnie w sytuacji, gdy jedno z nich w ogólne nie zarabia) opłacalne jest wspólne rozliczenie.


Wtedy małżonkowie muszą ustalić najpierw sumę swoich dochodów. Następnie muszą podzielić tą sumę na połowę, ustalić podatek od tej połowy wg skali, a następnie pomnożyć ten podatek przez dwa. Wyjdzie wtedy kwota łącznego podatku obojga małżonków, od której można odejmować kwotę 1173,70 tyle razy ile dzieci uprawniających do ulgi oboje rodzice wychowują.


Tak będzie oczywiście przy założeniu, że ich łączny podatek po odliczeniu składek zdrowotnych jest na tyle wysoki, że pozwoli na pełne wykorzystanie odliczenia. Jeśli jest on niższy niż kwota przysługującego odliczenia (wynikająca z przemnożenia kwoty 1173,70 zł przez liczbę wychowywanych dzieci), to odliczenia z tytułu ulgi na dzieci rodzice mogą dokonać tylko do wysokości podatku, w ten sposób go „wyzerowując” (patrz Małe dochody = mały podatek = (czasem) niepełne odliczenie)

Państwo Tomasz i Tatiana Trawscy mają troje dzieci : Tadka (10 lat), Tymka (7 lat) i Tosię (5 lat). Pani Tatiana osiągnęła w 2008 roku dochód ze zleceń w wysokości 10 tys. zł, natomiast Pan Tomasz zarobił z umowy o pracę 50 tys. zł.

Rozliczają się wspólnie, więc dzielą wspólny dochód na 2 (60 tys. zł : 2 = 30 tys. zł).

Ustalają podatek wg skali od 30 tys. zł = (19% x 30 tys.) – 586,85 zł = 5113,- zł.

Mnożą podatek razy 2 = 5113 zł x 2 = 10226,- zł.

Odliczają ulgę prorodzinną na 3 dzieci = 10226 zł – (3 x 1173,70 zł) = 6704,90 zł = 6705 zł (po zaokrągleniu).



Ryczałtowcy, kartowicze, płacący podatek liniowy i rolnicy nie mogą skorzystać z ulgi


Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Mam jedno dziecko (14 lat) Czy mogę odliczyć sobie 1173,70 zł od podatku ?


NIE. O ile nie ma Pan innych dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej.

Ewentualnie z ulgi może skorzystać Pana żona, o ile osiągnęła w 2008 roku dochody opodatkowane wg skali.


Tylko ci podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane wg skali podatkowej wskazanej w art. 27ustawy o PITmogą skorzystać z ulgi prorodzinnej

Natomiast ci, którzy wyłącznie osiągają dochody opodatkowane inaczej (ryczałt, karta, podatek liniowy) odliczyć tej kwoty nie mogą. Również rolnicy nie mogą skorzystać z ulgi bo nie płacą w ogóle podatku dochodowego (tylko podatek rolny).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »