| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Czy wydatki na Internet mogę udokumentować duplikatem faktury? - PIT 2008

Czy wydatki na Internet mogę udokumentować duplikatem faktury? - PIT 2008

Moje faktury za dostęp do Internetu uległy zniszczeniu. Przygotowuję się do wypełniania PITa za 2008 rok i chcąc odliczyć sobie te wydatki muszę mieć faktury. W firmie telekomunikacyjnej powiedzieli mi, że mogą mi wydać tylko duplikaty wcześniej wystawionych faktur. Czy na podstawie duplikatów też mogę odliczyć ulgę internetową?

TAK

Po pierwsze należy zauważyć, że składając PITa nie trzeba załączać do niego żadnych faktur ani innych dokumentów potwierdzających dokonanie wydatków premiowanych ulgą

Oczywiście trzeba mieć faktury za Internet, aby w razie kontroli urzędu skarbowego móc się nimi posłużyć i obronić fakt dokonania odliczenia.

Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 7 ustawy o PIT odliczenie wydatków na Internet jest możliwe, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o VAT. I wtedy tylko można odliczyć od rocznego dochodu wydatki na dostęp do Internetu w miejscu swego zamieszkania w maksymalnej kwocie 760 zł.

Jednak zgodnie z przepisami dot. VAT, np. w myśl rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) duplikat faktury ma status równorzędny fakturze.

Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ma obowiązek ponownie wystawić fakturę lub fakturę korygującą (ale wtedy zwie się je duplikatami), zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej.

Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

W przypadku faktur i faktur korygujących wystawionych i przesłanych w formie elektronicznej duplikat faktury i faktury korygującej sprzedawca przesyła nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji.

Podstawa prawna

- Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549


- rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337);

Paweł Huczko

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »