| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Czy są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty dla osoby dorosłej - PIT-y 2008

Czy są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty dla osoby dorosłej - PIT-y 2008

W styczniu 2008 r. złożyłam do sądu pozew o alimenty - ponieważ mąż wyprowadził się pozostawiając mnie samą z córką. Sąd przyznał mi zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu.  Rozwód uzyskałam w maju 2008 r. i od tego czasu ustało zabezpieczenie alimentacyjne, a ja otrzymałam alimenty. Czy te świadczenia otrzymywane do dnia rozwodu są opodatkowane PIT?

TAK.

Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wyłącza z opodatkowania świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 28 w związku z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak przyjąć należy, że opodatkowaniu podlegają jedynie te świadczenia, które wypłacane są na ręce drugiego małżonka po zupełnym ustaniu pożycia.

W sytuacji natomiast, gdy małżonkowie pozostają nadal w związku małżeńskim, wynagrodzenie za pracę przypadające jednemu z małżonków, wypłacone w części do rąk drugiego małżonka, nie jest dla tego drugiego małżonka przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz stanowi jedynie przesunięcie środków majątkowych w ramach tej samej wspólności. Wobec braku ustania małżeństwa, orzeczenia separacji i rozdzielności majątkowej wypłacone drugiemu małżonkowi na zaspokojenie potrzeb życiowych rodziny świadczenie należy traktować jako wspólny dorobek małżonków.

Takie stanowisko zaprezentował również NSA w wyroku z dnia 18 stycznia 2007 r. uznając, iż świadczenie przyznawane przez sąd cywilny w trakcie postępowania rozwodowego jako zabezpieczenie pozwu o alimenty nie jest opodatkowane (II FSK 159/06).

Właściwa jest wykładnia, zgodnie z którą świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny nie należy utożsamiać ze świadczeniami alimentacyjnymi. Na różnice między tymi świadczeniami wskazał m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r. (III CZP 91/86).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy



W związku z faktem, iż postanowienie o przyznaniu przez sąd roszczenia alimentacyjnego zostało wydane w dniu 6 września 2002 r., a rozwód Podatniczka uzyskała w dniu 15 września 2004 r. należy przyjąć, iż otrzymywane w tym okresie świadczenia z tytułu zabezpieczenia alimentacyjnego nie podlegają opodatkowaniu.

Natomiast świadczenie alimentacyjne orzeczone w stosunku do Podatniczki po orzeczeniu rozwodu, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznane winno zostać za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i podlegać opodatkowaniu według zasad ogólnych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są przychody z innych źródeł, do których zalicza się m.in. alimenty.

Ustawodawca zdecydował się zwolnić z podatku dochodowego jedynie alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny.

Od dnia 1 stycznia 2007 r. zwolnione są także alimenty na rzecz innych osób (niż wymienionych wyżej, m.in. na rzecz byłych małżonków), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej 700 zł miesięcznie.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT 2008
PIT 2008

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »