- PIT-O – wypełniają podatnicy korzystający z odliczeń innych niż mieszkaniowe,
- PIT-D – wypełniają podatnicy korzystający z odliczeń mieszkaniowych,
reklama
reklama
- PIT-2K - formularz potrzebny do właściwego rozliczenia ulgi odsetkowej.
Przed przystąpieniem do wypełnienia zeznania warto pamiętać, że w przypadku, gdy działalność opodatkowana w formie ryczałtu jest przez małżonków, to niezależnie od formy, w jakiej to się odbywa, roczne zeznanie PIT-28 składa każdy z małżonków oddzielnie. W przypadku ryczałtu nie ma możliwości składania zeznania wspólnie, tak jak ma to miejsce w przypadku podatku płaconego na tzw. zasadach ogólnych (czyli gdy podatek płacony jest według skali podatku dochodowego od osób fizycznych).
Przyjrzyjmy się teraz krok po kroku, jak powinniśmy wypełnić zeznanie.
PIT-28- kwestie formalne
Na początku warto omówić te pozycje, których wypełnienie nie wymaga wiedzy o podatkach, ale pominięcie ich grozi odrzuceniem zeznania z przyczyn formalnych.
Numer Identyfikacji Podatkowej
Wypełnianie zeznania ryczałtowiec powinien rozpocząć tradycyjnie od podania w poz. 1 własnego Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Numer ten warto też od razu wpisać w pierwszej pozycji wszystkich wypełnianych wraz z zeznaniem załączników. Ułatwi to wypełnianie formularzy o tyle, że w kolejnych etapach wypełniania zeznania nie będziemy już musieli przekładać papierów w poszukiwaniu tego numeru.
Oczywiście nie dotyczy to osób, które zeznanie PIT-28 wypełniają w programie komputerowym. Te z reguły automatycznie przepisują wpisany w zeznaniu NIP we właściwych pozycjach wybranych załączników.
Wpisanie NIP-u dodatkowo ułatwia fiskusowi identyfikację osoby, która składa deklarację. Na samym początku przedsiębiorca wpisuje też rok, za który składane jest zeznanie.
Część A. Miejsce składania zeznania
W tym miejscu ryczałtowiec podaje nazwę urzędu skarbowego (poz. 5).
Pamiętać należy, iż zeznanie roczne PIT-28 składa się do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy na dzień 31 grudnia 2008 roku. Nie zawsze jednak mieszkamy tam gdzie jesteśmy zameldowani. Urzędy skarbowe muszą jednak wiedzieć gdzie mieszkamy i przy zmianie miejsca zamieszkania (podobnie jak przy zmianach innych podstawowych danych jak np. nazwiska, miejsca zameldowania, dowodu osobistego) trzeba złożyć do urzędu zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu NIP-1.
PIT-28 musi zostać złożony do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. |