| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2009 > Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2009

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2009

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PITa wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PIT-a wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 przed 10 stycznia. Jednak w takim przypadku pracodawca nie uwzględni w PIT-40 Twoich ulg i odliczeń.

Płatnik ma obowiązek rozliczyć podatnika z dochodów danego roku, jeżeli ten złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12 przed 10 stycznia następnego roku. Jednak nie ma przeszkód za zgodą pracodawcy złożyć to oświadczenie i później. Wtedy jednak zależy to od dobrej woli pracodawcy - nie ma on wtedy bezwzględnego obowiązku rozliczenia PIT-a.

Dotyczy to wyłącznie płatników, określonych w art. 31 (pracodawcy), art. 33 (rolnicze spółdzielnie produkcyjne) lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT

Do skutecznego złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni:

- pracownicy,

- członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- osoby tymczasowo aresztowane lub skazane,

- osobą otrzymujące emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika,

- osoby otrzymujące otrzymujące świadczenia integracyjne,

- osoby otrzymujące stypendia.

W oświadczeniu PIT-12 podatnik deklaruje, że:

- poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o PIT

- nie korzysta z odliczeń, oprócz niżej wymienionych w pkt 2-4 i ulgi na dzieci,

- nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 ustawy o PIT

- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 1a pkt 5 ustawy o PIT

Niestety w rozliczeniu za 2009 rok nie można wnioskować, aby płatnik uwzględnił w rozliczeniu PIT-40 ulgę z tytułu wychowywania dzieci (prorodzinną) - takiego wniosku płatnik nie uwzględni. Dlatego podatnik (jeżeli chce skorzystać z ulgi na dziecko) musi wypełnić sobie i złożyć PIT-a sam.

Pracodawca, który dostał od pracownika PIT-12 rozlicza go na formularzu PIT-40. PIT-40 składają płatnicy miesięcznych zaliczek określeni w w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT, jeżeli otrzymali od podatnika przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12.

PIT-40 płatnik przekazuje do końca lutego po upływie roku podatkowego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Polecamy: serwis PIT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »