| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej podlega opodatkowaniu w Polsce

Czy wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej podlega opodatkowaniu w Polsce

Spółka z o.o. zarejestrowana na Cyprze chce zatrudnić mnie jako dyrektora. Wynagrodzenie będzie wypłacane bezpośrednio z rachunku bankowego tej spółki. Ja posiadam polskie obywatelstwo i podlegam w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Czy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej muszę płacić w Polsce PIT i rozliczać się z polskim urzędem skarbowym?

Nie. 

Pani wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora spółki cypryjskiej podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania na mocy postanowień dwustronnej umowy polsko-cypryjskiej. 

Konieczność rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym wystąpi wtedy, gdy oprócz ww. dochodów zostaną osiągnięte dodatkowo inne dochody podlegające w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wtedy dochody cypryjskie trzeba będzie uwzględnić do celów ustalenia stopy procentowej, która następnie zostanie zastosowana do tych pozostałych dochodów podlegających rozliczeniu w Polsce. 

Z pytania wynika, że jest Pani objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Oznacza to, że co do zasady jest Pani zobowiązana rozliczyć się w Polsce ze wszystkich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tj. zarówno krajowych, jak i zagranicznych).

Jednak w przypadku dochodów osiąganych z zagranicy ustawodawca nakazuje respektować postanowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mają w związku z tym pierwszeństwo przed uregulowaniami ustaw krajowych. W opisanej w pytaniu sytuacji należy sięgnąć do postanowień dwustronnej umowy polsko-cypryjskiej.

Kwestię opodatkowania wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej reguluje art. 16 tej umowy.

Zgodnie z jego postanowieniami wynagrodzenia Dyrektorów i inne podobne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Zakres regulacji art. 16 ww. umowy obejmuje także przychody otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji zarządczych w spółkach.

Z kolei art. 24 umowy polsko-cypryjskiej przewiduje, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie zwalniać taki dochód od opodatkowania.

Wówczas Polska może jednak przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku takiej osoby wziąć pod uwagę dochód lub majątek zwolniony z opodatkowania.

Wynagrodzenie otrzymywane przez Panią z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej podlega więc na tej podstawie zwolnieniu od podatku dochodowego w Polsce.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Jeżeli jednak uzyskałaby Pani w danym roku podatkowym inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, to dochód uzyskany na Cyprze powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. 

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podatek określa się wówczas, stosownie do art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w następujący sposób:
1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według obowiązującej skali podatkowej,
2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Podstawa prawna
- art. 16 w zw. z art. 24 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 04 czerwca 1992 r. - Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523
- art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 27 ust. 1 i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »