| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

Zgodnie z tym przepisem, przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

Ustawodawca nałożył na podmioty dokonujące wypłat emerytur bądź rent z zagranicy obowiązki płatnika związanie z poborem zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych podatnikom świadczeń.

Dlatego też bank dokonujący wypłaty podlegającej opodatkowaniu w Polsce renty dziecięcej (zgodnie z dwustronną konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania) jest zobowiązany każdorazowo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanej Pani kwoty.


Podstawa prawna:

- art. 4 ust. 1, art. 18, art. 19 ust. 2 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie 02 września 1991 r. - Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92;

- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 7, art. 35 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK