| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

Zgodnie z tym przepisem, przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

Ustawodawca nałożył na podmioty dokonujące wypłat emerytur bądź rent z zagranicy obowiązki płatnika związanie z poborem zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych podatnikom świadczeń.

Dlatego też bank dokonujący wypłaty podlegającej opodatkowaniu w Polsce renty dziecięcej (zgodnie z dwustronną konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania) jest zobowiązany każdorazowo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanej Pani kwoty.


Podstawa prawna:

- art. 4 ust. 1, art. 18, art. 19 ust. 2 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie 02 września 1991 r. - Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92;

- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 7, art. 35 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »