| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

Tak.

W opisanej w pytaniu sytuacji świadczenie rentowe nazwane rentą dziecięcą wypłacane Pani ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Bank wypłacający rentę jest w związku z tym zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy.

Z pytania wynika, że studiuje Pani i mieszka w Polsce. Zatem to właśnie w Polsce znajduje się Pani rezydencja podatkowa. Oznacza to, że musi się Pani rozliczyć w Polsce z całości swoich dochodów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych).

Ponieważ osiąga Pani dochody w postaci świadczenia rentowego ze Szwajcarii, to oceniając kwestię ich opodatkowania w Polsce należy uwzględnić postanowienia polsko-szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Stosownie do art. 18 ww. Konwencji z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Polecamy: serwis Koszty

Artykuł 19 ust. 2 ww. Konwencji stanowi, iż jakakolwiek renta lub emerytura, wypłacana przez jedno Umawiające się Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz tego Państwa (Szwajcarii), jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Szwajcarii).

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jednakże taka emerytura lub renta podlega opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), jeżeli osoba ją otrzymująca jest obywatelem tego państwa (Polski) i posiada w nim miejsce zamieszkania (art. 19 ust. 2 pkt b ww. Konwencji).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w Polsce, to renta uzyskiwana ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Ponieważ renta dziecięca została Pani przyznana w związku z rentą inwalidzką ojca, który w przeszłości pracował w Szwajcarii, to zastosowanie będzie miał przytoczony wyżej art. 18 Konwencji mówiący o emeryturach i rentach. Zgodnie z jego postanowieniami renta ta zatem w zakresie opodatkowania podlega regulacjom prawa polskiego.

Renta jest jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.
Przepis art. 12 ust. 7 ustawy o PIT definiuje to pojęcie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK