| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta

Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta

Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Podpisałem kontrakt z firmą brytyjską na obsługę i serwis systemów informatycznych. Usługi wykonuję zdalnie w siedzibie swojej firmy. Moje wizyty w Wielkiej Brytanii są sporadyczne i krótkotrwałe – jadę do kontrahenta tylko wtedy, gdy należyte wykonanie przeze mnie usługi wymaga wykonania jakichś cząstkowych czynności na miejscu, w jego siedzibie. Należność za faktury wpływa na konto firmowe w polskim banku. Gdzie powinienem rozliczać się z tych dochodów – w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii? Nadmieniam że w Wielkiej Brytanii nie rejestrowałem działalności gospodarczej, a moje (i mojej rodziny) miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce.

Z pytania wynika, że nie posiada Pan w Wielkiej Brytanii zakładu w rozumieniu polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie rejestrował Pan działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, usługi wykonuje Pan w siedzibie firmy w Polsce, a tylko niektóre czynności niezbędne do należytego wykonania usługi wykonywane są na miejscu w siedzibie kontrahenta.

Tym samym dochód osiągnięty z wykonywania tych usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu w Polsce. W takim przypadku nie następuje podwójne opodatkowanie dochodu, dlatego nie należy stosować przewidzianej w konwencji polsko-brytyjskiej metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Całość uzyskiwanego z działalności gospodarczej dochodu podlega bowiem opodatkowaniu tylko w Polsce na zasadach przewidzianych w polskim prawie podatkowym.


Podstawa prawna:

• art. 3 ust. 1, art.4a,, art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.,
• art. 5, art. 7 ust. 1 Konwencji z 20 lipca 2006 r. między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych - Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »