| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta

Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta

Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Podpisałem kontrakt z firmą brytyjską na obsługę i serwis systemów informatycznych. Usługi wykonuję zdalnie w siedzibie swojej firmy. Moje wizyty w Wielkiej Brytanii są sporadyczne i krótkotrwałe – jadę do kontrahenta tylko wtedy, gdy należyte wykonanie przeze mnie usługi wymaga wykonania jakichś cząstkowych czynności na miejscu, w jego siedzibie. Należność za faktury wpływa na konto firmowe w polskim banku. Gdzie powinienem rozliczać się z tych dochodów – w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii? Nadmieniam że w Wielkiej Brytanii nie rejestrowałem działalności gospodarczej, a moje (i mojej rodziny) miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce.

W opisanej w pytaniu sytuacji dochody z usług informatycznych świadczonych przez Pana dla kontrahenta brytyjskiego podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce są objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, co oznacza że podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania (w kraju czy za granicą).

Ponieważ jest Pan taką właśnie osobą, to co do zasady ma Pan obowiązek rozliczać się w Polsce nie tylko z dochodów osiągniętych w Polsce, ale też uzyskiwanych za granicą.

Przepisy nakazują jednak uwzględnianie postanowień odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu zarówno do nieograniczonego, jak i ograniczonego obowiązku podatkowego.

Ponieważ jako przedsiębiorca osiąga Pan dochody z wykonywania usług dla kontrahenta brytyjskiego, to zastosowanie znajdą postanowienia polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej konwencji zyski przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce będą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w Wielkiej Brytanii poprzez położony tam zakład.

Polecamy: Podatki 2011

Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Warunek określony w art. 7 ust. 1 ww. umowy należy interpretować zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku (OECD) (pkt 3 Komentarza do art. 7 ust. 1). Stanowi on, że przedsiębiorstwo jednego Państwa nie może być opodatkowane w drugim Państwie, chyba że prowadzi ono w tym drugim Państwie działalność handlową lub przemysłową za pośrednictwem położonego w tym Państwie zakładu.
Zgodnie z Komentarzem do Konwencji Modelowej OECD (pkt 4 Komentarza do art. 3 ust. 1) fakt, czy działalność jest prowadzona w ramach przedsiębiorstwa powinien być interpretowany na podstawie ustawodawstwa wewnętrznego poszczególnych Państw. Termin „przedsiębiorstwo” należy przy tym rozumieć nie w znaczeniu podmiotowym, ale jako prowadzenie działalności handlowej lub przemysłowej przez rezydenta państwa będącego stroną umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Definicję działalności gospodarczej zawiera z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »