| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Weryfikację możemy przeprowadzić poprzez podzielenie otrzymanej kwoty podatku w wyniku zsumowania dochodów, a następnie otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez 100 procent. Wyliczoną w ten sposób stawkę podatkową należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym do dochodów osiągniętych w Polsce.

W przypadku ewentualnego zasiłku jaki podatnik zamierza otrzymywać w Hiszpanii to uwzględniając ww. umowę zawartą pomiędzy Polską a Hiszpanią, winien on zostać opodatkowany w kraju, w którym zamieszkuje osoba otrzymująca takie świadczenie.

Z analizy przepisów art. 18 i art. 21 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytury i inne świadczenia o podobnym charakterze, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie w związku z jej zatrudnieniem w przeszłości, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Ponadto część dochodu osoby zamieszkującej w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Reasumując, zasiłku dla bezrobotnych nie można zakwalifikować do dochodów z pracy najemnej. Jeżeli zatem przyjmiemy, że podatnik dla celów podatkowych posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to wtedy należy uznać, że hiszpański zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać opodatkowany tylko w Polsce.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Effect Group

firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »