REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Adrian Janowski
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?
Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2011 r., IPPB2/415-246/11-2/AK.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika, będącego polskim rezydentem podatkowym, który posiadał udziały w polskich spółkach z o.o. Rozważając możliwości inwestycyjne, zamierzał wnieść część posiadanych udziałów jako aport do spółki z siedzibą na Cyprze, będącą- w zakresie formy prawnej - odpowiednikiem krajowych spółek z o.o., otrzymując w zamian udziały w tamtejszych spółkach.

Polecamy: Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci udziałów spółek krajowych?

Zdaniem podatnika, przychodem będzie właśnie nominalna wartość udziałów. W art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), ustawodawca wskazał, iż przy ustalaniu przychodu stosuje się odpowiednio art. 19 ustawy o PIT Zgodnie z tym przepisem, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie i pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie powyższego podatnik stwierdził, że przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko formalnie. Należy jednoznacznie stwierdzić, że w związku ze znajdującym się w art. 17 ust. 2 ustawy o PIT odesłaniem do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy o PIT, do ustalenia wartości przychodu zastosowanie będzie miało zdanie pierwsze tego przepisu, nie znajdą zaś zastosowania uregulowania dotyczące możliwości oszacowania przychodu przez organ podatkowy.

Podatnik stanął na stanowisku, że jego przychodem z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze, w zamian za wniesione udziały spółek z siedzibą w Polsce - będzie wartość nominalna objętych udziałów. Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe, w uzasadnieniu potwierdzając argumentację podatnika.

Odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT przychodem z objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny jest ich nominalna wartość. Z kolei zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, przy ustalaniu przychodów z tego tytułu „(…) stosuje się odpowiednio przepisy art. 19”.

Przepis art. 19 ust. 4 ustawy o PIT mówi zaś, że „jeżeli wartość wyrażona w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej”.

Polecamy: Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Kluczowym przedmiotem omawianej interpretacji indywidualnej jest określenie, co oznacza odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT W ramach powyższej interpretacji organ potwierdził stanowisko podatnika i wskazał, iż odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT oznacza, że do ustalenia przychodu zastosowanie ma wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o PIT Literalne brzmienie przepisów art. 17 ust. 2 ustawy o PIT nie wskazuje, moim zdaniem, na stosowanie jedynie art. 19 ust. 1 ustawy o PIT, natomiast uzasadnienie przedstawione przez organ było lakoniczne.

Powyższa interpretacja nie odbiega od zdecydowanej większości interpretacji wydawanych w analogicznych stanach faktycznych, jednak z reguły argumentacja organów jest w nich nieco bogatsza. Organy wskazują w nich, że odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT nie może oznaczać stosowania go w sprzeczności z przepisem odsyłającym, który jednoznacznie określa przychód w wysokości nominalnej wartości obejmowanych udziałów.

Aport z agio

Problem oszacowania przychodu ma szczególne znaczenie w przypadku niebędącym przedmiotem niniejszej interpretacji tj. aportu z agio, wtedy bowiem występuje sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez podatnika udziałów w spółce kapitałowej będzie niższa od rynkowej wartości przedmiotu wkładu.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Jednakże, nawet w takiej sytuacji przesłanki określenia przez organ przychodu pozostaną niespełnione – objęcie udziałów o wartości nominalnej niższej od przedmiotu wkładu wiąże się bowiem z przekazaniem nadwyżki wartości na kapitał zapasowy spółki. Nie wynika z tego, że wartość przedmiotu wkładu wyrażona w cenie określonej w umowie odbiega od wartości rynkowej.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że oszacowanie przychodu w wartości innej niż nominalna prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Niski przychód łączy się, więc z odpowiednio ustalonym kosztem jego uzyskania.

Podsumowując, należy się zgodzić ze stanowiskiem prezentowanym przez organy w niniejszej interpretacji, ponieważ o ile literalna interpretacja przepisów art. 17 i art. 19 ustawy o PIT może budzić wątpliwości, o tyle wykładnia systemowa prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA