| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Podatek od dochodów z pracy w Niemczech - porada

Podatek od dochodów z pracy w Niemczech - porada

W przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie na terytorium Niemiec, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Należy  ją przedstawić niemieckiej spółce, która na tej podstawie będzie dokonywała potrąceń podatku dochodowego należnego w Niemczech od wynagrodzenia pracownika. Obowiązek miesięcznych potrąceń podatku od wynagrodzenia danej osoby obciąża bowiem spółkę niemiecką zatrudniająca tę osobę (bądź też spółkę, na rzecz której będzie ona pracowała w Niemczech).

Jeżeli jednak przychody pracownika nie będą podlegały opodatkowaniu w tym kraju, powinien on złożyć wniosek o zwolnienie z poboru podatku.

Dochody pracownika będą podlegały opodatkowaniu w Niemczech według progresywnej skali podatkowej przewidującej w roku 2011 kwotę zwolnioną z opodatkowania w wysokości 8 004 EUR rocznie i najwyższą stawkę podatkową w wysokości 45% w odniesieniu do dochodów przekraczających 250 730 EUR rocznie. Wskazane progi podwajają się w przypadku składania łącznego zeznania podatkowego. 

Skala PIT w Niemczech za rok 2011

Wysokość dochodu do opodatkowania [w EUR]

Stawka marginalna [w proc.]

do 8 004

8 004 – 52 881

52 882 – 250 730

powyżej 250 730

0

14 – 42

42

45

Dla obywateli Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, istnieje możliwość wspólnego rozliczania się małżonków nawet, jeżeli małżonek nie zamieszkiwałby w Niemczech i uwzględniania obciążeń na rodzinę (również nie zamieszkałą w Niemczech). Rozliczenie kształtuje się wówczas w następujący sposób:

Wysokość dochodu do opodatkowania [w EUR]

Stawka marginalna [w proc.]

Do 16 009

16 010 – 105 762

105 763 – 501 460

Powyżej 501 461

0

14-42

42

45

Pracownik będzie zobowiązany do złożenia niemieckiego zeznania podatkowego w terminie do 31 maja następnego roku podatkowego (z możliwością przedłużenia tego terminu). Na tej podstawie władze skarbowe dokonują ostatecznego rozliczenia podatkowego danej osoby i wydają decyzję, którą następnie przesyłają podatnikowi.

Jak powinien się rozliczyć Niemiec pracujący w Polsce?

Najważniejszą kwestią determinującą opodatkowanie obywateli niemieckich w Polsce jest ustalenie ich rezydencji podatkowej. W rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce lub w Niemczech uważa się osobę, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu lub inne podobne kryterium.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK