| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Podatek od dochodów z pracy w Niemczech - porada

Podatek od dochodów z pracy w Niemczech - porada

W przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie na terytorium Niemiec, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Tym samym rozstrzygające znaczenie w tej kwestii mają wewnętrzne przepisy Polski i Niemiec.

Przypomnijmy zatem, że zgodnie z polskimi przepisami, Niemiec będzie uznawany za osobę posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, jeśli spędzi tu więcej niż 183 dni w roku albo będzie miał w Polsce centrum interesów gospodarczych lub osobistych (ośrodek interesów życiowych).

Tak będzie np. jeśli pracuje w Polsce i ma tu rodzinę. Jeśli równocześnie zgodnie z niemieckim przepisami będzie traktowany jako rezydent podatkowy w Niemczech, należy przejść przez dodatkowe kryteria zawarte w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pierwszym z nich jest stałe miejsce zamieszkania. Jest ono interpretowane jako ognisko domowe (dom, mieszkanie będące do naszej dyspozycji, niezależnie od tego, czy jesteśmy jego właścicielami, czy je od kogoś wynajmujemy).

Jeśli Niemiec posiada dom w Niemczech, a w Polsce mieszka np. w wynajętym mieszkaniu przez stosunkowo długi okres, można twierdzić, że stałe miejsce zamieszkania ma w obu krajach. W takiej sytuacji musimy przejść do drugiego kryterium, jakim są ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (czyli tzw. ośrodek interesów życiowych).

Jest to kryterium zbliżone do kryterium obowiązującego w polskich przepisach. Jeśli zatem Niemiec pracuje w Polsce i ma tu rodzinę, może być uznany za osobę posiadającą ośrodek interesów życiowych i, co za tym idzie, miejsce zamieszkania w Polsce.

Jeżeli jednak nie można ustalić, gdzie ma ośrodek interesów życiowych, zastosowanie znajdzie  trzecie kryterium. Zgodnie z nim, Niemiec będzie rezydentem tego kraju, w którym zwykle przebywa.

Jeśli jednak przebywa zwykle w obu państwach, jego rezydencję ustali się w oparciu o to, którego państwa jest obywatelem.

W przypadku podwójnego obywatelstwa właściwe organy obu państw rozstrzygną tę kwestię w drodze wzajemnego porozumienia. 

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeśli po uwzględnieniu wymienionych kryteriów obywatel Niemiec będzie traktowany jak osoba posiadająca w Polsce miejsce zamieszkania, będzie musiał opodatkować w Polsce wszystkie swoje dochody (w tym również uzyskane poza granicami RP), chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi inaczej.

Natomiast, jeśli nie będzie miał miejsca zamieszkania w Polsce, będzie opodatkowany w Polsce jedynie od dochodów pochodzących z polskich źródeł. Co więcej, będzie mógł korzystać z preferencyjnego opodatkowania niektórych rodzajów dochodów (np. z tytułu członkostwa w zarządzie, kontraktu menedżerskiego, umowy zlecenia) zryczałtowaną stawką podatkową w wysokości 20%. 

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK