| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Problem opodatkowania usług świadczonych poza terytorium Polski lub UE przez rezydenta obcego państwa, na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce został omówiony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 roku, sygnatura II FSK 138/10.

Istnieją dwie zasady sposobu opodatkowania przychodów:

1)      zasada rezydencji - opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody danego podmiotu, który ma siedzibę na terytorium danego państwa, niezależnie od miejsca (źródła) ich powstania oraz

2)      zasada źródła - opodatkowaniu w danym państwie podlegać będą te dochody, które w państwie tym powstały (zostały osiągnięte).

Nieograniczony obowiązek podatkowy oparty jest na zasadzie rezydencji. Opodatkowaniu podlegają bowiem wszelkie podmioty, które mają miejsce zamieszkania w Polsce. Ograniczony obowiązek zazwyczaj dotyczy zasady źródła.

Rezydentem jest osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Miejsce zamieszkania rozumiane jest jako centrum jej interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). O miejscu zamieszkania będzie można mówić także, gdy osoba fizyczna przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.

Rezydent ma obowiązek odprowadzić podatek od wszelkich dochodów (przychodów), nawet jeśli mają swoje źródło za granicą. W art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 roku, Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 (dalej ustawa o PIT), ustawodawca wskazuje podstawowe źródła dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski.

Należą do nich dochody (przychody) uzyskiwane z:

1)      pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2)      działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3)      działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4)      położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Nie jest to wyliczenie wyczerpujące, co oznacza, że dotyczy także i innych dochodów, które mogą być opodatkowane.

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski odprowadzają podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych na tym terytorium.

Terytorium, na którym znajduje się źródło dochodów, to obszar, gdzie dokonywane są czynności lub położone nieruchomości generujące dochód i będące jego przyczyną sprawczą.

Jeśli rezydent państwa obcego ani w sposób formalny, ani faktyczny nie świadczy usług na terytorium RP, to nie można stosować do niego art. 3 ustawy o PIT. Nie spełnia on warunków wymienionych w tej regulacji. Jeżeli usługi świadczone są przez rezydenta państwa, z którym Polska ma uregulowane kwestie podwójnego opodatkowania, stosuje się przepisy z uwzględnieniem zawartego porozumienia.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »