| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Nasi rodacy pracujący na Słowacji muszą wiedzieć wg jakiego prawa podatkowego (polskiego, czy słowackiego) rozliczą swoje dochody. Problem ten wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy z PwC.

Jednak, jeżeli już na początku oddelegowania jest oczywiste, że ich obecność na terytorium Słowacji będzie dłuższa niż 183 dni, się ciąży na nich obowiązek zarejestrowania się w urzędzie skarbowym i rozpoczęcia opłacania zaliczki na podatek już od początku oddelegowania na Słowację.

Zasadniczo podatnik będzie zobowiązany do opłacania zaliczek na podatek od dochodów innych niż dochody ze stosunku pracy albo od tych dochodów, od których płatnik nie pobrał zaliczek na podatek według następujących zasad (z wyjątkiem sytuacji, w której - na wniosek podatnika - władze skarbowe zgodzą się na inny sposób rozliczania dochodów):

- jeżeli roczne zobowiązanie podatkowe podatnika za ubiegły rok przekroczyło 16 596,96 EUR, w terminie do końca następnego miesiąca podatnik powinien opłacać zaliczkę na podatek w kwocie odpowiadającej 1/12 zobowiązania podatkowego za poprzedni rok; 

- jeżeli roczne zobowiązanie podatkowe podatnika za ubiegły rok mieściło się w przedziale 1 659,70 EUR – 16 596,96 EUR, w terminach do 30 czerwca, 30 września, 31 grudnia i 31 marca podatnik powinien opłacać zaliczkę na podatek w kwocie odpowiadającej 1/4 zobowiązania podatkowego za poprzedni rok; 

- jeżeli roczne zobowiązanie podatkowe podatnika za ubiegły rok było niższe niż 1 659,70 EUR, nie będzie on zobowiązany do opłacania zaliczek za ten rok. 

Jeżeli przychody ze stosunku pracy stanowią ponad 50% dochodu podlegającego opodatkowaniu danej osoby, nie ma ona obowiązku opłacania zaliczek na podatek od dochodów innych, niż dochody ze stosunku pracy. 

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest starszym menedżerem, doradcą podatkowym w Zespole ds. Podatków Pracowniczych w PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK