| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Odliczenie od uzyskanego dochodu części obowiązkowych niemieckich składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest możliwe, o ile zostaną spełnione określone warunki. Zostały one omówione w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 września 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-514/11-2/SP).

Obywatel niemiecki, mający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec oraz będący zatrudniony na podstawie niemieckiej umowy o pracę w spółce mającej tam siedzibę, w skutek oddelegowania wykonuje pracę w Polsce.

Podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w Niemczech, na które składa się ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenie od bezrobocia.

Pracodawca pokrywa pracowniczą część składek na ubezpieczenie społeczne poprzez udzielenie dodatkowego świadczenia w wysokości płaconych składek. Dzięki temu możliwa jest rekompensata kwoty potrącanej z wynagrodzenia pracownika na składki odprowadzane przez pracodawcę (jako płatnika) do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Skutkuje to tym, że całkowite wynagrodzenie netto jest  równe kwocie,  jaką wypłacałby pracodawca, gdyby  pracownik  nie podlegał ubezpieczeniom społecznym. W tej sytuacji ma miejsce powiększenie wynagrodzenia o określoną kwotę.

Całkowite wynagrodzenie pracownika (łącznie z dodatkowym świadczeniem) rozliczane jest dla celów podatku PIT w Polsce. Stosuje się zasady odpowiednie dla przychodów (dochodów) uzyskiwanych ze stosunku pracy z zagranicy.

Pomiędzy Niemcami a Polską zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (zwana dalej umową).

Kalkulator składek ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Wymagane warunki.

1.  Zgodnie z regulacją zawartą w umowie pomiędzy państwami (art.15), dochód obywatela niemieckiego, który  ma miejsce zamieszkania i otrzymuje wynagrodzenie z pracy najemnej w Niemczech, może być opodatkowany w Polsce,  jeśli w tym kraju wykonywana jest praca. Taka możliwość przestanie istnieć, jeśli pracownik będzie przebywał na terytorium Polski krócej niż 183 dni (rozpoczynających się lub kończących w danym roku kalendarzowym).

Pobyt niemieckiego pracownika w Polsce nie może być krótszy niż 183 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

2. Podstawą do obliczenia podatku jest dochód  po odliczeniu składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na jego obowiązkowe ubezpieczenie społeczne  (lub osób z nim współpracujących).

Odliczenie następuje według  przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu społecznym, które obowiązują w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej (z zastrzeżeniem ust. 13a – 13c)- art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK