| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

28 października 2011 r. weszły w życie dwie umowy z 7 marca 2011 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man (ale obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2012 r.). Jedna umowa dotyczy unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Natomiast druga umowa ma za przedmiot unikanie podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym. Natomiast od 27 listopada 2011 r. obowiązuje umowa o wymianie informacji podatkowych z Wyspą Man. To pierwsze umowy podatkowe Polski z Wyspą Man, jednym z europejskich rajów podatkowych.

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych ma zastosowanie do następujących kategorii dochodów:
- z pracy najemnej,
- wynagrodzeń dyrektorów,
- dochodów artystów i sportowców,
- emerytur i rent,
- dochodów osób pełniących funkcje publiczne oraz
- dochodów studentów.

W umowie przyjęto jako metodę unikania podwójnego opodatkowania metodę odliczenia proporcjonalnego.

Umowa między Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych:

Tekst polski

Tekst angielski

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przedsiębiorstw działających w transporcie międzynarodowym rozdziela prawa do opodatkowania dochodów przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne między Polskę a Wyspę Man.

Wprowadza ona generalną zasadę opodatkowania zysków takich przedsiębiorstw wyłącznie w państwie, na terytorium którego znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. Umowa jest również podstawą do prowadzenia przez administracje obu jurysdykcji procedury wzajemnego porozumiewania się w celu eliminowania przypadków podwójnego opodatkowania w ww. zakresie.

Umowa między Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym:

Tekst polski

Tekst angielski

7 marca 2011 r. podpisano również umowę między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Weszła ona w życie 27 listopada 2011 r. i od tego dnia obowiązuje w sprawach z zakresu przestępstw podatkowych. Natomiast w zakresie wszystkich innych kwestii obowiązywać będzie począwszy od 1 stycznia 2012 r.

Umowa o wymianie informacji została zawarta w oparciu o Modelową Umowę OECD w sprawie wymiany informacji w sprawach podatkowych. Spełnia ona aktualne standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.

Tekst polski umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych

Tekst angielski umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych

Wyspa Man posiada status dependencji Korony Brytyjskiej. Jest to forma zależności od Wielkiej Brytanii takich wysp jak Jersey i Guernsey. Wyspy nie należą do UE i prowadzą samodzielną politykę podatkową. Ponadto sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne tych wysp. Wielka Brytania prowadzi jedynie sprawy zagraniczne i odpowiada za obronę tych terytoriów.

Publikacja tych umów nastąpiła w Dzienniku Ustaw Nr 283 z 28 grudnia 2011 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Wikipedia.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK