| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona

Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona

Najważniejsze zmiany, to usunięcie klauzuli tax sparing, zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych oraz wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji podatkowych między administracjami podatkowymi Polski i Malty.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 22 listopada 2011 r. wszedł w życie Protokół z 4 kwietnia 2011 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku.

Protokół ten obowiązywać zacznie od 1 stycznia 2012 roku.

Tekst polski Protokołu

Tekst angielski Protokołu

Przede wszystkim Protokół usuwa tzw. klauzulę tax sparing, która zezwalała na zaliczenie podatku należnego (w zależności od sytuacji - w Polsce bądź na Malcie), który podlegał zapłacie w Umawiającym się Państwie, jednakże został on obniżony lub zaniechany przez dane Państwo na mocy jego przepisów o zachętach podatkowych.

Ponadto Protokół rozszerza kategorię zysków pochodzących z eksploatacji statków morskich lub powietrznych o zyski z wynajmu takich statków użytkowanych w transporcie międzynarodowym. Oznacza to, iż takie zyski traktowane będą tak samo, jak zyski z transportu pasażerów lub towarów.

Protokół wprowadza także zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko – maltańskich.

Podatek u źródła od dywidend ustalony przez Polskę nie będzie mógł być większy niż 10% jeżeli właścicielem dywidend będzie rezydent podatkowy Malty. Ale będzie można nie pobierać w ogóle podatku u źródła jeżeli odbiorcą dywidendy (beneficial owner) będzie spółka, która posiada nieprzerwanie przez 24 miesiące co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę.

Obniżona zostaje maksymalna stawka podatku u źródła od odsetek (z 10% do 5%). Tak samo w przypadku należności licencyjne maksymalną stawką będzie 5%.

Protokół rozszerza Umowę o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.

Protokół został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 283 z 28 grudnia 2011 r.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Protokół doprecyzowuje klauzulę „nieruchomościową”. Wprowadzone zostały kryteria uznania spółki za „nieruchomościową” (ponad 50% aktywów pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z nieruchomości położonych w danym Państwie). Zyski ze sprzedaży udziałów/akcji takich spółek mogą być opodatkowane w tym Państwie.

Nowe zasady wynikające z Protokołu przewidują, że w przypadku polskich rezydentów podatkowych Polska zwolni ich dochody opodatkowane na Malcie. Wyjątkiem są dochody z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i sprzedaży majątku – w przypadku tych dochodów stosowana będzie metoda kredytu podatkowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK