| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

W przypadku uzyskania dochodów zagranicą wysokość podatku zapłaconego w kraju uzależniona jest od zastosowanej w umowie międzynarodowej metody unikania podwójnego opodatkowania

W ten sposób, podatek nakładany w państwie stosującym metodę wyłączenia z progresją, dotyczy wprawdzie tylko tego dochodu, który jest uzyskany w tym państwie, lecz stawka opodatkowania, która jest zastosowana dla tego dochodu jest ustalana jako wypadkowa sumy wszystkich dochodów.

Stosowanie tej metody, uzasadnione jest wymogiem równomiernego rozłożenia obciążeń podatkowych, albowiem w przypadku zastosowania wyłączenia pełnego, opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, byłoby niższe, niż poziom opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł wewnętrznych.

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Zastosowanie metody wyłączenia z progresją, pozwala uzyskać pożądaną równomierność opodatkowania, oraz powoduje, iż w państwie siedziby mamy do czynienia z mniejszym uszczerbkiem wpływów z tytułu podatków.

Pomimo wyłączenia dochodu uzyskanego zagranicą z opodatkowania w państwie siedziby, do dochodu „krajowego” stosujemy wyższą stawkę, odpowiadającą dochodowi całkowitemu (zarówno „krajowemu” jak i „zagranicznemu”).

Z punktu widzenia podatnika jest to metoda bardziej korzystna niż metoda zaliczenia. Jest to spowodowane tym, że podatek płacony jest tylko od dochodu uzyskanego w państwie siedziby (dochód uzyskany za granicą ma jedynie wpływ na ustalenie stawki).

Metoda ta ma dla podatnika jeszcze jedną ważną zaletę. Chodzi mianowicie o to, że ulgi podatkowe przyznane przez państwo źródła dla inwestorów mających siedzibę w drugim państwie, są korzyścią samego inwestora. Wydaje się to oczywiste ale nie jest tak przy zastosowaniu metody zaliczenia. 

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą – PORADNIK

Metoda wyłączenia z progresją ma niewątpliwie jedno ograniczenie, o którym należy pamiętać. Stosowanie tej metody jest bowiem uzasadnione tylko w przypadku, gdy w państwie stosującym wyłączenie dotyczy to podatków o progresywnej stawce podatkowej.

Gdy natomiast mamy do czynienia z podatkami o proporcjonalnej (liniowej) stawce podatkowej, stosowanie metody wyłączenia z progresją mija się z celem ponieważ osiągniemy ten sam cel stosując metodę wyłączenia pełnego.

Podstawa prawna:  Art. 3, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK