| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

W przypadku uzyskania dochodów zagranicą wysokość podatku zapłaconego w kraju uzależniona jest od zastosowanej w umowie międzynarodowej metody unikania podwójnego opodatkowania

W ten sposób, podatek nakładany w państwie stosującym metodę wyłączenia z progresją, dotyczy wprawdzie tylko tego dochodu, który jest uzyskany w tym państwie, lecz stawka opodatkowania, która jest zastosowana dla tego dochodu jest ustalana jako wypadkowa sumy wszystkich dochodów.

Stosowanie tej metody, uzasadnione jest wymogiem równomiernego rozłożenia obciążeń podatkowych, albowiem w przypadku zastosowania wyłączenia pełnego, opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, byłoby niższe, niż poziom opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł wewnętrznych.

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Zastosowanie metody wyłączenia z progresją, pozwala uzyskać pożądaną równomierność opodatkowania, oraz powoduje, iż w państwie siedziby mamy do czynienia z mniejszym uszczerbkiem wpływów z tytułu podatków.

Pomimo wyłączenia dochodu uzyskanego zagranicą z opodatkowania w państwie siedziby, do dochodu „krajowego” stosujemy wyższą stawkę, odpowiadającą dochodowi całkowitemu (zarówno „krajowemu” jak i „zagranicznemu”).

Z punktu widzenia podatnika jest to metoda bardziej korzystna niż metoda zaliczenia. Jest to spowodowane tym, że podatek płacony jest tylko od dochodu uzyskanego w państwie siedziby (dochód uzyskany za granicą ma jedynie wpływ na ustalenie stawki).

Metoda ta ma dla podatnika jeszcze jedną ważną zaletę. Chodzi mianowicie o to, że ulgi podatkowe przyznane przez państwo źródła dla inwestorów mających siedzibę w drugim państwie, są korzyścią samego inwestora. Wydaje się to oczywiste ale nie jest tak przy zastosowaniu metody zaliczenia. 

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą – PORADNIK

Metoda wyłączenia z progresją ma niewątpliwie jedno ograniczenie, o którym należy pamiętać. Stosowanie tej metody jest bowiem uzasadnione tylko w przypadku, gdy w państwie stosującym wyłączenie dotyczy to podatków o progresywnej stawce podatkowej.

Gdy natomiast mamy do czynienia z podatkami o proporcjonalnej (liniowej) stawce podatkowej, stosowanie metody wyłączenia z progresją mija się z celem ponieważ osiągniemy ten sam cel stosując metodę wyłączenia pełnego.

Podstawa prawna:  Art. 3, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK