REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

raje podatkowe 2012
raje podatkowe 2012

REKLAMA

REKLAMA

Polska podpisuje (i będzie podpisywać) coraz więcej umów podatkowych z krajami stosującymi wg. terminologii oficjalnej „szkodliwą konkurencję podatkową” – czyli tzw. rajami podatkowymi. Renegocjowane są też wcześniej podpisane umowy. Jednym z celów jest zawarcie w umowach podatkowych pełnej klauzuli wymiany informacji.

Jak informuje resort finansów Polska jako kraj członkowski Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przy współpracy z innymi krajami członkowskimi bierze udział w koordynacji działań legislacyjnych na forum międzynarodowym mających na celu efektywne przeciwdziałanie wykorzystywaniu rajów podatkowych dla unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania.

Autopromocja

W Ministerstwie Finansów prowadzone są również prace mające na celu stałe zwiększanie liczby umów międzynarodowych w zakresie wymiany informacji podatkowych – również z tzw. rajami podatkowymi – a ponadto eliminowanie luk prawnych umożliwiających nadużycia podatkowe zarówno w ustawodawstwie wewnętrznym, jak i w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Polska zawarła dotąd ponad 80 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów prowadzi politykę zmierzającą m.in. do renegocjacji podpisanych w latach 70. umów w celu dostosowania ich do aktualnych standardów w oparciu o Modelową konwencją OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Prace przebiegają m.in. w następujących kierunkach:

- rozszerzenie umów podatkowych o pełną klauzulę wymiany informacji – renegocjowano umowy ze Szwajcarią, Danią, Maltą, Czechami, Finlandią i Norwegią. Planowana jest renegocjacja umów z Koreą Płd., Stanami Zjednoczonymi, Holandią, Kanadą, Islandią, Belgiąa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełna klauzula wymiany informacji jest bardzo efektywnym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania w przypadku dochodów transgranicznych. W tę politykę wpisują się również prace zmierzające do zawarcia umów o wymianie informacji podatkowych z jurysdykcjami stosującymi dotychczas szkodliwe praktyki podatkowe i oferujące podatnikom pełną tajemnicę bankową. W wyniku zmiany podejścia tych jurysdykcji możliwe stało się zawarcie umów gwarantujących dostęp m.in. do danych o środkach na rachunkach bankowych.

Dotychczas podpisano takie umowy z Wyspą Man, Jersey oraz Guernsey, prowadzone są prace nad zawarciem kolejnych 17 umów (m.in. z San Marino, Dominiką, Andorą, Bermudami, Monako, Gibraltarem, Kajmanami,  Andorą, Wyspami Dziewiczymi, Liberią, Turks & Caicos Islands, Montserrat, Anquila, Grenadą, Belize ).

Docelowo planuje się zamieszczenie pełnej klauzuli wymiany informacji we wszystkich 80 umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zawarcie dalszych kilkudziesięciu umów o wymianie informacji podatkowych. Z uwagi na specyfikę prac związanych z zawieraniem umów międzynarodowych szacuje się, iż jest to proces wieloletni;

- usuwanie niekorzystnych zapisów w umowach międzynarodowych

Planuje się usunięcie z polskiej bazy traktatowej klauzul tax sparing oraz innych niekorzystnych zapisów z punktu widzenia ochrony interesów polskiego Skarbu Państwa.

Dotychczas renegocjowano umowy z Maltą, Czechami, Singapurem i Cyprem (trwają prace zmierzające do podpisania dwóch ostatnich umów), planuje się w najbliższym czasie rozpoczęcie rozmów z pozostałymi partnerami, w których przypadku umowy zawierają takie klauzule.

Poprzez prowadzoną politykę renegocjowania umów Ministerstwo Finansów zmierza zarówno do znacznego ograniczenia możliwości tworzenia sztucznych struktur, jak i do wyeliminowania zapisów prowadzących do podwójnego nieopodatkowania pewnych kategorii dochodów. W obecnie negocjowanych umowach zamieszczane są również klauzule zapobiegające obejściu prawa podatkowego.

Pełna lista podpisanych przez Polskę umów podatkowych


Ministerstwo Finansów nie posiada dokładnych danych dotyczących liczby podmiotów działających w Polsce, które transferują dochody do krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową czy też korzystają ze sztucznych struktur w celu unikania opodatkowania. Dla zebrania pełnych danych niezbędna byłaby gruntowna analiza każdej z transakcji polskich podmiotów z partnerami zagranicznymi w celu ustalenia rzeczywistej treści czynności prawnej i ekonomicznych czynników determinujących jej istnienie.

Ministerstwo Finansów nie ma też obecnie pełnych danych dotyczących osób, które lokują swoje środki w tzw. rajach podatkowych, a możliwość prowadzenia działań w tym zakresie jest uzależniona od tego, czy umowy międzynarodowe przyznają administracji skarbowej niezbędne do tego narzędzia. Jednocześnie Ministerstwo Finansów poprzez zawieranie umów o wymianie informacji podatkowych z krajami stosującymi szkodliwą politykę podatkową tworzy bazę traktatową, która ma służyć uzyskaniu takich danych w najbliższej przyszłości.

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Źródło:

- odpowiedź podsekretarza stanu w ministerstwie finansów (w imieniu Ministra Finansów) z 30 grudnia 2011 r. na interpelację poselską nr 203;

- odpowiedź podsekretarza stanu w ministerstwie finansów (w imieniu Ministra Finansów) z 17 stycznia 2012 r. na interpelację poselską nr 680.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA