| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > ZUS pobierze podatek od emerytury dla Polaka w Kanadzie

ZUS pobierze podatek od emerytury dla Polaka w Kanadzie

Jednostka organizacyjna ZUS, która wypłaca emerytury osobom mającym miejsce zamieszkania w Kanadzie, jest obowiązana pobrać przy wypłacie podatek dochodowy zgodnie z art. 34 ustawy o PIT. Kwota podatku nie może przekroczyć 15% kwoty emerytury. Jeżeli kwota podatku obliczona zgodnie z art. 34 ustawy o PIT od wypłacanej emerytury jest niższa niż 15% kwoty emerytury, ZUS musi pobrać podatek zgodnie z wymienionym przepisem ustawy, w przeciwnym wypadku zobowiązany jest pobrać 15% kwoty wypłacanej emerytury.

Dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacając emerytury osobom mającym miejsce zamieszkania w Kanadzie, jest obowiązany pobrać przy wypłacie podatek zgodnie z art. 34 ustawy, z tym jednak, że kwota ta nie może przekroczyć 15% kwoty emerytury.

Jeżeli zatem kwota obliczona zgodnie z art. 34 ustawy od wypłacanej emerytury jest niższa niż 15% kwoty emerytury, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany pobrać podatek zgodnie z wymienionym przepisem ustawy, w przeciwnym wypadku zobowiązany jest pobrać 15% kwoty wypłacanej emerytury.

Rezydent kanadyjski uzyskuje emeryturę okresową w wysokości 500 zł miesięcznie. Efektywna stawka podatku, o której mowa w art. 18 ust. 2 lit. b, wynosi:
(500 zł × 18%) – (556,02/12) = 90 – 46,34 = 43,66 zł
43,66 zł/500 zł = 8,7%
W tym przykładzie niższym limitem umownym jest limit 8,7%, wynikający z treści art. 15 ust. 2 lit. b, i limit ten znajdzie zastosowanie w stosunku do przedmiotowej wypłaty.

Źródło: pismo DD4/063/190/MMQ/11/359 Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z 4 listopada 2011 r. do Wicedyrektora Departamentu Rent Zagranicznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych;

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK