| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

Polak w Anglii – podatek od dochodów z pracy

Wielka Brytania jest bardzo częstym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Często podejmują tam pracę tymczasową. Należy pamiętać, że Polak pracujący za granicą, a posiadający wciąż miejsce zamieszkania w Polsce nadal ma obowiązki podatkowe w kraju.

Wszystkim warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie kwestie:

- aktualizację danych identyfikacyjnych oraz

- rozliczenie się z dochodów z polskim fiskusem.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym podatnik jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-3 – przedsiębiorcy i ZAP-3 pozostali) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od zaistnienia zmiany.

NIP 2012 – zmiany od A do Z

Jeśli Polak w związku z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utraci miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym. Sytuacja taka wystąpi, jeśli nie będzie on przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, ani nie będzie posiadał w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Jednak nawet jeśli nadal będzie miał miejsce zamieszkania w Polsce w świetle polskich przepisów, ale równocześnie będzie traktowany jak osoba posiadająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem brytyjskim, powinien ustalić, gdzie ostatecznie jest jego miejsce zamieszkania na podstawie dodatkowych kryteriów rezydencji określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej miedzy Polską a Wielką Brytanią.

Jeśli okaże się, że za granicą – powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym.

Podobne obowiązki będą ciążyć na podatniku w momencie powrotu do kraju. Osoba, której ostateczne miejsce zamieszkania nadal jest w Polsce, musi pamiętać o rozliczeniu się z polskim fiskusem zarówno z dochodów uzyskanych w Polsce (jeśli je osiągnęła), jak i uzyskanych w Wielkiej Brytanii.

Do tych drugich będą miały zastosowanie postanowienia polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Trzeba jednak podkreślić, że dochody brytyjskie uzyskane po 1 stycznia 2007 r. są zwolnione z opodatkowania w Polsce (zgodnie z metodą wyłączenia z progresją).

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Należy je wziąć jedynie pod uwagę dla celów obliczenia efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (jeśli takie są).

Z kolei osoby, które wraz z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utracą miejsce zamieszkania w Polsce, muszą rozliczyć się przed polskim fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych z polskich źródeł. 

Sylwia Janek, doradca podatkowy, starszym konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »