| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

16 listopada 2012 r. Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez Prezydenta Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniającego Konwencję między tymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanego w Oslo 5 lipca 2012 r.

Protokół zmienia przepis dotyczący opodatkowania wynagrodzenia marynarzy, wprowadzając do polsko-norweskiej konwencji rozwiązania analogiczne do funkcjonujących w polskich umowach zawartych z pozostałymi krajami, oferującymi międzynarodowe rejestry statków oraz ulgi podatkowe.

W rezultacie wszyscy marynarze, uzyskujący dochody w relacjach polsko-norweskich będą opodatkowani według tych samych zasad, niezależnie od miejsca rejestracji statku, na którym pracują.

Protokół uzupełnia też zapisy dotyczące metod unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z dodawanym przepisem brak opodatkowania dochodu w Norwegii będzie upoważniał stronę polską do zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego zaliczenia.

Projekt ustawy o ratyfikacji protokołu wpłynął do Sejmu 16 października 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się 8 listopada 2012 r. w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych. Następnie ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Protokół z dnia 05.07.2012 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzoną w Warszawie dnia 9 września 2009 r.

Tekst polski

Tekst angielski

Tekst norweski

Protokół ten zmienia Konwencję z 9 września 2009 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

Tekst polski Konwencji

Tekst angielski Konwencji

Tekst norweski Konwencji

Ratyfikacja Protokołu przez Prezydenta jest możliwa jeszcze w 2012 roku - po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy ratyfikacyjnej.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK