| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

16 listopada 2012 r. Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez Prezydenta Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniającego Konwencję między tymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanego w Oslo 5 lipca 2012 r.

Protokół zmienia przepis dotyczący opodatkowania wynagrodzenia marynarzy, wprowadzając do polsko-norweskiej konwencji rozwiązania analogiczne do funkcjonujących w polskich umowach zawartych z pozostałymi krajami, oferującymi międzynarodowe rejestry statków oraz ulgi podatkowe.

W rezultacie wszyscy marynarze, uzyskujący dochody w relacjach polsko-norweskich będą opodatkowani według tych samych zasad, niezależnie od miejsca rejestracji statku, na którym pracują.

Protokół uzupełnia też zapisy dotyczące metod unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z dodawanym przepisem brak opodatkowania dochodu w Norwegii będzie upoważniał stronę polską do zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego zaliczenia.

Projekt ustawy o ratyfikacji protokołu wpłynął do Sejmu 16 października 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się 8 listopada 2012 r. w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych. Następnie ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Protokół z dnia 05.07.2012 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzoną w Warszawie dnia 9 września 2009 r.

Tekst polski

Tekst angielski

Tekst norweski

Protokół ten zmienia Konwencję z 9 września 2009 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

Tekst polski Konwencji

Tekst angielski Konwencji

Tekst norweski Konwencji

Ratyfikacja Protokołu przez Prezydenta jest możliwa jeszcze w 2012 roku - po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy ratyfikacyjnej.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »