| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r. mają zastosowanie zmiany umowy między Polską a Cyprem (sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r.) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wynikające z protokółu podpisanego w Nikozji 22 marca 2012 r.

9 listopada 2012 r. Rząd Republiki Cypru przesłał notę dyplomatyczną o ratyfikacji protokółu zmieniającego Umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 4 czerwca 1992 r. Wymiana not była warunkiem koniecznym wejścia w życie protokółu. Rząd Polski przesłał notę już wcześniej, protokół wszedł więc w życie w dniu 9 listopada 2013 r.

Zmiany wynikające z tego protokółu mają zastosowanie:

- w odniesieniu do podatków potrącanych u źródła, do kwot dochodu osiągniętego od 1 dnia stycznia 2013 r.;

- w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu, do podatków należnych za rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

Komisja Europejska walczy z rajami podatkowymi i unikaniem opodatkowania

Najważniejsze zmiany:

Postanowienia Protokołu nie obejmują już polskiego podatku rolnego.

Dywidendy

Protokół wprowadza stawkę podatku u źródła od wypłacanych dywidend w wysokości 5% oraz zwalnia z podatku dywidendy wypłacone na rzecz spółki dominującej, z co najmniej 10% udziałem w spółce wypłacającej. Poprzednio, obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%.

Odsetki

Protokół zmniejsza stawkę podatku u źródła od wypłacanych odsetek do 5%, podczas gdy obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%.

Wynagrodzenia Dyrektorów

W odniesieniu to tzw. wynagrodzenia dyrektorów (ang. director’s fees), miejsce opodatkowania zostało przesunięte do kraju rezydencji dyrektora. Dotychczas dochody takie mogły być opodatkowane również w miejscu rezydencji spółki, w której radzie dyrektor sprawuje swoje funkcje. Dzięki zaś zastosowaniu przewidzianej dotychczas w Umowie metody unikania podwójnego opodatkowania, dochody takie mogły zostać w
końcowym efekcie zwolnione z opodatkowania w kraju rezydencji dyrektora. Obecnie protokół znosi możliwość dalszego stosowania tej metody optymalizacji podatkowej.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Protokołu, zakres dochodów, które nie będą podlegały zwolnieniu w Polsce a do których będzie miała zastosowanie metoda tzw. kredytu zwykłego (odliczenia), poszerzony został o zyski przedsiębiorstw i zyski ze sprzedaży majątku.

Jest to niekorzystna zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy podatnicy mogli stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Protokół likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie.

Wymiana informacji

Protokół wprowadza nowy sposób i zmienia zakres wymiany informacji pomiędzy Polską a Cyprem.

Źródło:

Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992r., podpisany w Nikozji dnia 22 marca 2012 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 117, poz. 523).

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK