| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Czy zagraniczny artysta, który występuje w Polsce powinien mieć potrącony przez płatnika 20 proc. podatek od swojego honorarium (większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje nam takie prawo także w sumie w przypadku, gdy wynagrodzenie trafia do agenta)?

Zagraniczni artyści na występach w Polsce - odpowiedź Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów:

Podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania, z wykonywanej przez nie działalności artystycznej pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z postanowieniami większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania poza terytorium Polski z tytułu działalności artystycznej, np. artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, osobiście wykonywanej w Polsce, może podlegać opodatkowaniu w Polsce, jeżeli dochód ten jest wypłacony bezpośrednio temu artyście (art. 17 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD dotyczący artystów i sportowców).

Jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty, nie przypada temu artyście, lecz innej osobie, wówczas taki dochód może być również opodatkowany w Polsce (art. 17 ust. 2 Modelowej Konwencji OECD).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »