REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku

Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku
Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pracujący w Holandii i rozliczający się z tamtejszą skarbówką nie powinni korzystać z darmowego kalkulatora urzędowego. Błędnie nalicza on wartość nadpłaty średnio nawet o 300 euro - ostrzega Adam Powiertowski, prezes firmy Euro-Tax.pl, świadczącej e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie zatrudnione za granicą.

Co roku holenderski urząd podatkowy Belastingdienst na swojej oficjalnej stronie udostępnia darmowy program on-line przeznaczony dla osób prywatnych, który szacuje przewidywaną kwotę zwrotu. W 2014 r. urząd otwarcie informował o nieprawidłowości algorytmu w ich programie, przez który, według szacunków Euro-Tax.pl, około 13,5 tys. Polaków nie otrzymało należnych im 17 mln zł. W tym roku w programie znów pojawił się ten sam problem.

Autopromocja

Jak tłumaczy Powiertowski, użytkownicy platformy internetowej po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych dostają błędną informację o przewidywanej wysokości zwrotu podatku. „Kalkulator zaniża wartość nadpłaty średnio o 200-300 euro, często pokazując wartość +zero+. Szczególnie narażone na tego typu mylne wyliczenia są osoby, które nie przepracowały w Holandii pełnego roku, a ich zarobki nie przekroczyły pułapu 10 tys. euro” – podkreślił.

Specjaliści z firmy Euro-Tax.pl, która zajmuje się rozliczaniem podatników z zagranicznymi urzędami, skontaktowali się z pracownikami Belastingdienst. Uzyskali informację, że błąd nie zostanie naprawiony, ponieważ finalne obliczenia w Blastingdienst są poprawne, a program który udostępnia urząd, tylko szacuje wstępną kwotę, która nie jest wiążąca.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Zdaniem Powiertowskiego, błędy, które znalazły się w programie i które bagatelizuje holenderski urząd, w dużej mierze przyczyniły się do niezłożenia deklaracji podatkowej przez wielu polskich emigrantów w ubiegłym roku; według niego jest bardzo prawdopodobne, że sytuacja powtórzy się również teraz. „Po skorzystaniu z programu, który oszacuje ich zwrot na zero euro, zazwyczaj rezygnują oni z dalszych kroków” - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Euro-Tax.pl zaznaczył, że dużym problemem są również nieuczciwe firmy, które rozliczają podatników, a działają bez oficjalnych holenderskich licencji i nielegalnie bazują na urzędowym programie, ze względu na jego bezpłatność.

„Od dawna alarmujemy osoby, które chcą rozliczyć się w Holandii, jak ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy wybrany pośrednik zarejestrowany jest w holenderskim urzędzie skarbowym i posiada numer Becon, który pozwala na identyfikację firmy jako księgowego, będącego pełnomocnikiem klienta. Tylko w takim wypadku firma oficjalnie odpowiada za deklaracje składane w imieniu podatników i konsekwencje związane z rozliczeniem osoby fizycznej spoczywają na pośredniku” - dodał Powiertowski.

Holenderskie urzędy skarbowe nie mają restrykcyjnie ustalonych terminów realizacji zwrotu podatku. Istnieje jednak zasada, iż klient, którego zgłoszenie wpłynie do urzędu w ciągu pierwszego kwartału następnego roku po okresie zatrudnienia, może spodziewać się decyzji do końca czerwca danego roku. Natomiast zwrot nadpłaconego podatku z zeznania zarejestrowanego w drugim kwartale powinien nastąpić do końca roku. Wszelkie późniejsze zgłoszenia będą rozpatrywane przez urząd nawet do trzech lat.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Termin trzech lat działa także w stosunku do oddanych już deklaracji, holenderska skarbówka ma prawo badać i weryfikować złożone zeznania podatkowe właśnie do trzech lat wstecz. W niektórych przypadkach błędnie wypełnione dokumenty skarbowe mogą skutkować nałożeniem kar ze strony niderlandzkiego urzędu.

Według GUS Holandia, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, to trzeci najchętniej wybieranym przez Polaków kraj emigracji.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Euro-Tax.pl jest firmą świadczącą e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie pracujące za granicą. Z jej usług skorzystało już ponad 100 tys. klientów. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA