| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe

Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC.

Rezydencja podatkowa

O rezydencji podatkowej przesądza fakt pobytu na terytorium Grecji przekraczający łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym.  Wyjątkiem może tu być np. fakt posiadania rezydencji w innym kraju.

Dodatkowo, Greckie Ministerstwo Finansów wydało stosowne rozporządzenie, oraz ustaliło wewnętrzne wytyczne dla urzędów skarbowych o indywidualnym rozpatrywaniu każdego przypadku rezydencji podatkowej w oparciu o złożony wniosek i przedstawione w nim przez podatnika informacje i wymagane dokumenty. Zawierać one mają w szczególności informacje o sytuacji osobistej podatnika (miejscu przebywania rodziny, posiadania nieruchomości w Grecji), jego wyjeździe/przyjeździe do Grecji (listy oddelegowujące), statusie rezydencji podatkowej w innym kraju (potwierdzone stosownym certyfikatem) itp. Po ich przeanalizowaniu urzędy skarbowe będą w stanie ocenić i potwierdzić status rezydencji podatkowej w Grecji. Proces uzyskania indywidualnej interpretacji jest jednak dość czasochłonny.

W przypadku, gdy pracownik, który jest polskim rezydentem podatkowym, zostanie również uznany za rezydenta podatkowego przez greckie władze skarbowe, powstały w konsekwencji konflikt rezydencji zostanie rozwiązany zgodnie z postanowieniami umowy zawartej w dniu 20 listopada 1987 r. pomiędzy Polską a Grecją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Problem zostanie wówczas rozstrzygnięty w oparciu o następujące kryteria:

· stałe miejsce zamieszkania;

· ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

· przebywanie w danym kraju;

· obywatelstwo;

Jeśli mimo zastosowania powyższych kryteriów, status podatkowy danej osoby nadal nie jest jasny, jego ustalenie powinno się odbyć poprzez porozumienie władz skarbowych Polski i Grecji.

Monitor Księgowego – prenumerata

Grecki system podatkowy

Wszelkie zarobki, pensje i innego rodzaju wynagrodzenia otrzymane przez nierezydenta za pracę wykonywaną w Grecji są opodatkowane progresywnie (według stopy procentowej od 5 do 40 %). Ponadto, nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu za pracę bez względu na to, skąd faktycznie dokonano płatności lub czy ta płatność była przekazana do greckiej spółki. Nie jest za to opodatkowana ta część wynagrodzenia nierezydenta, która odpowiada wykonywanej pracy (lub prowadzonej działalności) poza terytorium Grecji (np. krótkie podróże służbowe) – wówczas w celu obliczenia wysokości podatku stosuje się metodę alokacji dni.

Warto wiedzieć, że nierezydenci w Grecji nie są uprawnieni do skorzystania z odpisów podatkowych – nie mogą odliczyć żadnej kwoty ani od podstawy do opodatkowania, ani od samej kwoty podatku do zapłaty. Jedyny wyjątek stanowią tutaj nierezydenci, którzy są rezydentami w krajach Unii Europejskiej, jednak pod warunkiem, że przynajmniej 90% ich całego dochodu pochodzi ze źródeł greckich.

Od roku 2011 wprowadzony został w Grecji dodatkowy podatek należny zarówno od rezydentów jak i nierezydentów – tzw. „składka solidarnościowa”, która została również wydłużona na kolejne lata i obowiązywać ma również w roku 2014 i 2015.  Składka jest obowiązkowa dla podatników, którzy w swoich greckich zeznaniach podatkowych wykazują roczny przychód powyżej EUR 12.000 i wynosi:

· 0,7% rocznego przychodu netto w przedziale EUR 12.001 – EUR 20.000

· 1,4%  rocznego przychodu netto w przedziale EUR 20.001 – EUR 50.000

· 2,1%  rocznego przychodu netto w przedziale EUR 50.001 – EUR 100.000

· 2,8%  rocznego przychodu neto powyżej EUR 100.000.

Dochody uzyskiwane z tytułu najmu do kwoty EUR 12 000 podlegają opodatkowaniu stawką 11%  , natomiast dochody powyżej tej kwoty opodatkowane są podatkiem w wysokości 33%.

Podatek od dochodów z odsetek bankowych, zysków kapitałowych i sprzedaży nieruchomości wynosi 15%. Natomiast dywidendy uzyskane ze spółek greckich podlegają opodatkowaniu 10% podatkiem..

Od roku 2013 podatek od dochodu z tytułu odsetek bankowych wynosi 15%.  Od roku 2014 takim samym podatkiem ryczałtowym objęte zostały dochody ze sprzedaży nieruchomości w Grecji i kapitałów pieniężnych.

Obowiązek złożenia zeznania rocznego w Grecji wyznaczony jest okresem 5 maja – 2 czerwca następnego roku (dokładny termin uzależniony jest od greckiego numeru identyfikacji podatkowej i może on być wydłużony za zgodą Ministra Finansów). Jako ciekawostkę można dodać, że ci podatnicy, którzy złożą greckie zeznanie roczne przez Internet, w zamian za to otrzymają 1,5% zniżki od kwoty podatku do zapłacenia (jednak nie więcej niż 118 EUR).

Obliczanie 183 dni w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą

Jak rozliczyć greckie dochody w Polsce?

Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Grecji zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Natomiast zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Grecji nie musi obawiać się że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Przewidziana w grecko-polskiej umowie o unikania podwójnego opodatkowania metoda wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z greckiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK