REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT
Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT

REKLAMA

REKLAMA

System podatkowy Węgier i problematykę opodatkowania dochodów uzyskanych na Węgrzech w Polsce omawiają eksperci PwC.

Rezydencja podatkowa

Zgodnie z węgierskimi przepisami podatkowymi, za rezydenta podatkowego tego kraju uważa się osobę fizyczną, która spełnia jeden z następujących warunków:

Autopromocja

- posiada obywatelstwo węgierskie (chyba, że posiada również obywatelstwo innego kraju i nie ma na terytorium Węgier ani stałego miejsca zamieszkania ani miejsca zwykłego przebywania);

- posiada obywatelstwo państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pozwolenie na pobyt stały wydane przez władze węgierskie oraz przebywa na terytorium Węgier ponad 183 dni w roku kalendarzowym (liczy się każdy rozpoczęty dzień pobytu);

- posiada obywatelstwo państwa spoza EOG i na stałe osiedliła się na Węgrzech.

Ponadto, jeżeli żaden z wymienionych kryteriów nie jest spełniony, osoba fizyczna może zostać uznana za rezydenta podatkowego Węgier, jeżeli spełnia któryś z poniższych warunków w podanym porządku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- posiada stałe miejsce zamieszkania (tj. miejsce, gdzie osoba fizyczna osiedliła się lub faktycznie mieszka) tylko na terytorium Węgier,

- ma centrum interesów życiowych (tj. bliższe więzi gospodarcze lub społeczne) na Węgrzech, jeżeli nie posiada w żadnym kraju stałego miejsca zamieszkania lub posiada je w kilku krajach,

- zwykle przebywa na terytorium Węgier (tj. jej pobyt na Węgrzech przekracza 183 dni w roku kalendarzowym), jeżeli nie posiada w żadnym kraju stałego miejsca zamieszkania lub posiada je w kilku krajach oraz nie można określić jednoznacznie ośrodka jej życiowych interesów.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Monitor Księgowego – prenumerata

Jeżeli w danym roku podatkowym osoba jest uznana za rezydenta podatkowego zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce, należy zastosować odpowiednie regulacje zawarte w polsko – węgierskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli dana osoba ostatecznie powinna zostać uznana za nierezydenta podatkowego na Węgrzech na podstawie postanowień konwencji, powinna ona przedstawić węgierskim władzom podatkowym certyfikat rezydencji wydany przez właściwy urząd skarbowy w Polsce.

Węgierski system podatkowy

Opodatkowaniu na Węgrzech podlegają: dochód ogólny, w tym dochody z pracy najemnej/samodzielnej i inne; dochód z działalności wykonywanej osobiście; zyski kapitałowe z majątku ruchomego i nieruchomego; dochód z kapitału, w tym dywidend, odsetek oraz zyski kapitałowe z akcji; świadczenia w naturze; dochód z otrzymania akcji, opcji oraz podobnych praw; pozostałe (np. drobne wpływy i dochód z najmu nieruchomości).

Przychód brutto pracownika obejmuje wszystkie pieniężne składniki wynagrodzenia oraz większość wydatków prywatnych pokrywanych przez pracodawcę. Natomiast świadczenie z tytułu zapewnienia pracownikowi zakwaterowania przez spółkę węgierską lub polską może być zwolnione z opodatkowania, jeżeli określone warunki zostaną spełnione. Zgodnie z generalną zasadą świadczenia w naturze są traktowane jak część wynagrodzenia opodatkowanego 16% stawką podatkową. Natomiast niektóre z nich (np. bony wakacyjne, bony żywnościowe i inne wymienione w ustawie podatkowej) są opodatkowane według specjalnych stawek podatkowych i ubezpieczeniowych.

Szczegółowe zasady prawa węgierskiego w zakresie użytkowania samochodów służbowych, opodatkowania pracowników oddelegowanych, oraz możliwości skorzystania z ulg na dzieci znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.

Jak rozliczyć PIT na Węgrzech?

Rok podatkowy na Węgrzech dla celów PIT, podobnie jak w Polsce, jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Za każdy rok podatkowy węgierscy podatnicy mają obowiązek rozliczyć się w terminie do 20 maja kolejnego roku podatkowego. W przypadku zwłoki w uiszczeniu zobowiązania podatkowego, odsetki naliczane są za każdy dzień.

W przypadku, gdy podatnik nie osiągnął żadnego dochodu do opodatkowania w danym roku podatkowym lub jego dochód podlega w całości opodatkowaniu za granicą na podstawie odpowiednich przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie ma obowiązku składania rocznego zeznania. Nie ma również takiego obowiązku osoba fizyczna, która uzyskała tylko dochody z pracy w danym roku podatkowym.

Druki PIT 2016

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Na Węgrzech nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Podatnicy, których jedynym źródłem przychodu jest praca na podstawie umowy z węgierskim pracodawcą, mogą zwrócić się z prośbą o ustalenie dochodu do opodatkowania oraz zobowiązania podatkowego do władz podatkowych. W tym celu podatnik powinien złożyć odpowiednie oświadczenie o dochodzie od pracodawcy oraz stosowny wniosek. Z takiej możliwości nie mogą jednak skorzystać osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na Węgrzech w danym roku podatkowym.

Pobór zaliczek na podatek odbywa się w cyklach miesięcznych. Pracodawcy węgierscy mają obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o wysokości dochodu z pracy wypłaconego poszczególnym pracownikom, oraz wywiązania się z obowiązków płatnika w terminie do 12 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia. W przypadku dochodów uzyskanych ze źródeł położonych za granicą obowiązek odprowadzania podatku dochodowego spoczywa na samych podatnikach, oczywiście o ile podlegają opodatkowaniu na Węgrzech. Płacą oni zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie. Zobowiązania podatkowe powstałe w ciągu roku podatkowego należy uiszczać do 12 dnia każdego miesiąca za okres poprzedni (np. do 12 kwietnia za pierwszy kwartał danego roku).

W przypadku nadpłaty podatku, węgierskie organy podatkowe mają 30 dni od daty złożenia rocznego zeznania podatkowego na dokonanie zwrotu.

Rozliczenie dochodów węgierskich w Polsce

Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Węgier zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Jednakże zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy na Węgrzech nie musi obawiać się, że jego dochody z pracy zostaną opodatkowane podwójnie.

Warto dodać, że pracownik oddelegowany do pracy na terytorium Węgier ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy według stawek wynikających z odpowiedniego rozporządzenia (w przypadku Węgier dieta wynosi 44 EUR za każdy dzień pobytu).


W sytuacji, gdy osoba pracująca w ciągu roku na terenie Węgier osiągnęła dochody również z polskich źródeł opodatkowane PIT, przysługują jej ulgi i zwolnienia w tym zakresie, co oznacza, że może ona np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci (po spełnieniu odpowiednich warunków). Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone na Węgrzech mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).

W celu dokonania rozliczenia węgierskich dochodów w Polsce, należy złożyć zeznanie na druku PIT-36, wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Pełna wersja Raportu

Paweł Majewski, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektorm w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA