| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zwrot podatku z Holandii

Zwrot podatku z Holandii

Podatek z Holandii rozliczyć może każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Holandii, a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek do holenderskiego Urzędu Skarbowego (Belastingdienst).

Rozliczenia można dokonać do pięciu lat wstecz tzn. obecnie istnieje możliwość rozliczenia za lata: 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. Aby było możliwe rozliczenie z holenderskim fiskusem, potrzebna jest holenderska karta podatkowa (Jaaropgaaf/Jaaropgave) lub ostatni Salaris (tygodniówka), która jest wydawana za każdy rok podatkowy po 31. grudnia danego roku przez pracodawcę i wysyłany na adres podatnika.

Przy wyższych dochodach uzyskanych w Holandii, gdy nie ma możliwości na uzyskanie pełnego zwrotu nadpłaconego podatku, bardzo atrakcyjne jest rozliczenie wspólne z współmałżonkiem (tzw. rozłąkowe). W takich przypadkach niezbędne jest wyrobienie swojemu partnerowi numeru SOFI/BSN.

Obowiązek rozliczenia powstaje w momencie, gdy kwota przewidywanego zwrotu jest wyższa niż 14 EUR lub gdy przewidywana dopłata do urzędu wynosi więcej niż 45 EUR. Podatnik może otrzymać również wezwanie do rozliczenia (może być ono w formie pisma urzędowego lub formularza rozliczeniowego z dokładną datą odesłania). W takim przypadku złożenie deklaracji jest obligatoryjne, a niedopełnienie tego obowiązku rozliczenia w terminie może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 369 EUR do 5278 EUR.

Warto też pamiętać o obowiązujących terminach doręczenia deklaracji do urzędu holenderskiego. Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji dla osób zameldowanych w Holandii w minionym roku podatkowym, jest 1. maja, z kolei terminem ostatecznym na złożenie deklaracji dla osób niezameldowanych w Holandii w minionym roku podatkowym, jest 1. lipca. W przypadku niedopełnienia powyższych terminów urząd może wezwać do rozliczenia.

Kwota zwrotu, o którą można się ubiegać, zależy od kilku czynników. Między innymi od wysokości całkowitego dochodu czy też okresu zatrudnienia. Ponadto holenderski system fiskalny przewiduje możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych, w tym przede wszystkim z odliczeń na dzieci.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W poprzednich latach podatnik mógł zadeklarować, czy chce być rezydentem podatkowym w Holandii, co było bardzo korzystne dla wyniku rozliczenia. W chwili obecnej, aby korzystać z dotychczasowych przywilejów osoby niezameldowane w Holandii lub zameldowane tylko przez część roku muszą spełnić 3 warunki: posiadać co najmniej 90% dochodów opodatkowanych w Holandii, przedstawić zaświadczenie o dochodach wystawione przez właściwy Urząd Skarbowy w kraju zamieszkania na specjalnym formularzu Belastingdienst, posiadać miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Bonaire, Sint Eustatius lub Saby.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK