| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zwrot podatku z Holandii

Zwrot podatku z Holandii

Podatek z Holandii rozliczyć może każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Holandii, a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek do holenderskiego Urzędu Skarbowego (Belastingdienst).

Rozliczenia można dokonać do pięciu lat wstecz tzn. obecnie istnieje możliwość rozliczenia za lata: 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. Aby było możliwe rozliczenie z holenderskim fiskusem, potrzebna jest holenderska karta podatkowa (Jaaropgaaf/Jaaropgave) lub ostatni Salaris (tygodniówka), która jest wydawana za każdy rok podatkowy po 31. grudnia danego roku przez pracodawcę i wysyłany na adres podatnika.

Przy wyższych dochodach uzyskanych w Holandii, gdy nie ma możliwości na uzyskanie pełnego zwrotu nadpłaconego podatku, bardzo atrakcyjne jest rozliczenie wspólne z współmałżonkiem (tzw. rozłąkowe). W takich przypadkach niezbędne jest wyrobienie swojemu partnerowi numeru SOFI/BSN.

Obowiązek rozliczenia powstaje w momencie, gdy kwota przewidywanego zwrotu jest wyższa niż 14 EUR lub gdy przewidywana dopłata do urzędu wynosi więcej niż 45 EUR. Podatnik może otrzymać również wezwanie do rozliczenia (może być ono w formie pisma urzędowego lub formularza rozliczeniowego z dokładną datą odesłania). W takim przypadku złożenie deklaracji jest obligatoryjne, a niedopełnienie tego obowiązku rozliczenia w terminie może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 369 EUR do 5278 EUR.

Warto też pamiętać o obowiązujących terminach doręczenia deklaracji do urzędu holenderskiego. Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji dla osób zameldowanych w Holandii w minionym roku podatkowym, jest 1. maja, z kolei terminem ostatecznym na złożenie deklaracji dla osób niezameldowanych w Holandii w minionym roku podatkowym, jest 1. lipca. W przypadku niedopełnienia powyższych terminów urząd może wezwać do rozliczenia.

Kwota zwrotu, o którą można się ubiegać, zależy od kilku czynników. Między innymi od wysokości całkowitego dochodu czy też okresu zatrudnienia. Ponadto holenderski system fiskalny przewiduje możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych, w tym przede wszystkim z odliczeń na dzieci.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W poprzednich latach podatnik mógł zadeklarować, czy chce być rezydentem podatkowym w Holandii, co było bardzo korzystne dla wyniku rozliczenia. W chwili obecnej, aby korzystać z dotychczasowych przywilejów osoby niezameldowane w Holandii lub zameldowane tylko przez część roku muszą spełnić 3 warunki: posiadać co najmniej 90% dochodów opodatkowanych w Holandii, przedstawić zaświadczenie o dochodach wystawione przez właściwy Urząd Skarbowy w kraju zamieszkania na specjalnym formularzu Belastingdienst, posiadać miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Bonaire, Sint Eustatius lub Saby.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zdjęcia

Zwrot podatku z Holandii /fot. Fotolia
Zwrot podatku z Holandii /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK