REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe

Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe
Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Koszty leczenia spędzają sen z powiek wielu osobom – wizyty u specjalistów, badania czy drogie leki potrafią znacznie uszczuplić budżet. W Niemczech te koszty są często jeszcze wyższe niż w Polsce, jednak tam rząd pozwala na odliczenie części z nich podczas rozliczenia podatku.

Ulgi podatkowe na leczenie w Niemczech

Autopromocja

Prawo podatkowe w Niemczech przewiduje wiele ulg podatkowych, które można wykorzystać przy rozliczeniu, a część z nich jest związana właśnie z leczeniem.

O tym, czy można skorzystać z takiej ulgi, decyduje Urząd Skarbowy. Jest to zależne od tego, czy zostaną przedstawione odpowiednie dokumenty potwierdzające konieczność zakupu leków czy przeprowadzenia zabiegu, czyli skierowania, recepty i zaświadczenia lekarskie.

Należy jednak pamiętać, że nie można odliczyć tych kosztów jeśli wcześniej zostały one zwrócone przez kasę chorych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lekarstwa

Jedną z ulg podatkowych związanych z leczeniem jest możliwość odliczenia kosztów zakupionych lekarstw. Dotyczy to nie tylko leków na receptę, ale również tych nabytych bez recepty (m.in. środków przeciwbólowych). Żeby odliczyć wydatki poniesione przy zakupie leków bez recepty, konieczne jest posiadanie pisemnego zalecenia od lekarza. Ważnym czynnikiem jest również próg , od którego można odliczyć tego typu koszty – jest on obliczany na podstawie osiągniętego dochodu oraz sytuacji rodzinnej podatnika.

Sporym ułatwieniem jest również fakt, że większość niemieckich aptek wprowadziła specjalne zaświadczenia do Finanzamtu dokumentujące wysokość poniesionych kosztów w danej aptece. Forma i nazwa takiego zaświadczenia może się różnić w zależności od apteki. Osoby, które pracują w Niemczech i chciałyby korzystać z ulgi, mogą poprosić o założenie karty klienta (Kundenkarte) w aptece, w której najczęściej dokonują zakupów. Na tej podstawie można później otrzymać zestawienie poniesionych wydatków z całego roku.

Należy również pamiętać, że do uznania ulgi przez niemiecki Urząd Skarbowy niezbędne są dokumenty poświadczające konieczność przyjmowania leków, najczęściej w formie zielonych lub różowych recept. Zielone są stosowane do przepisywania lekarstw, których koszt w całości ciąży na pacjencie, a różowe gdy są one współfinansowane przez Państwo.

Okulary

Jeśli wada wzroku utrudnia lub uniemożliwia pracę przy monitorze, przy rozliczeniu można również odliczyć koszt zakupu okularów. Aby skorzystać z tej możliwości potrzebne jest zaświadczenie od okulisty (Verordnung einer Bildschirmarbeitsplatzbrille). Również w sytuacjach gdy konieczność noszenia okularów wynika z charakteru pracy, np. w laboratorium, ich zakup można odliczyć przy rocznym zeznaniu podatkowym. W takiej sytuacji należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie o obowiązku stosowania okularów w określonych warunkach w pracy. Jeśli obydwa powyższe kryteria nie zostaną spełnione, wciąć można ubiegać się o zwrot, w sytuacji, gdy okulary zostaną zapisane przez lekarza w formie recepty lub zaświadczenia z informacją o wadzie wzroku.

Sprzęt i zabiegi medyczne

W Niemczech istnieje również możliwość odliczenia wydatków, które nie są refundowane przez kasę chorych, ale również są związane z powrotem do zdrowia i zalecone przez lekarza – zabiegi fizjoterapeutyczne, akupunktura, terapie homeopatyczne i inne rodzaje medycyny niekonwencjonalnej.

Podstawą do odliczenia tego typu zabiegów jest zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania wydane przed ich rozpoczęciem. Odliczeniu nie podlegają zabiegi profilaktyczne. Wydatki przeznaczone na sprzęt medyczny taki jak aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie, balkoniki oraz kule również można odliczyć od podatku w ramach tej ulgi.

Leczenie uzależnień

Zapisane przez lekarza zabiegi i terapie pomagające wyjść z uzależnienia również należą do kosztów, które można odliczyć od podatku. Zaburzenia takie jak alkoholizm, narkomania, hazard są traktowane w Niemczech jako choroby. Osoby palące papierosy, u których zostało potwierdzone uzależnienie od nikotyny również mogą odliczyć koszty związane z terapią lub z innymi środkami pomagającym zwalczać uzależnienie (np. plastry nikotynowe).


Choroby zawodowe

Tak jak w przypadku chorób przewlekłych, tak samo w przypadku chorób zawodowych - wystarczy przestawić jedną receptę od lekarza, a kolejne dowody zakupu takich leków nie muszą już być potwierdzane receptą. Do chorób zawodowych zaliczane są takie schorzenia jak na przykład astma, częste wypadanie dysku czy niedosłuch spowodowany hałasem w miejscu pracy.

Opłaty parkingowe i dojazdy

Odliczeniu mogą ulec również opłaty parkingowe poniesione przez pacjentów w związku z wizytą u lekarza czy w aptece. W takich sytuacjach duże znaczenie ma adres znajdujący się na rachunku i bilecie parkingowym. Pacjenci lub osoby chore mogą skorzystać z przywileju odliczenia opłat parkingowych poniesionych przed gabinetem lekarskim, sklepem medycznym czy apteką. Należy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma adres, który będzie znajdował się na rachunku i bilecie parkingowym. Osoby posiadające dowód rejestracyjny i zaświadczenie od lekarza, które świadczy o wizycie w placówce medycznej lub skasowane bilety komunikacji miejskiej, może się również ubiegać o zwrot kosztów dojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA