REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą /Fot. fotolia
Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy projekt zmian, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada zmianę w sposobie opodatkowania w Polsce osób zarabiających za granicą. Chodzi o metodę wyliczania podatku w taki sposób, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania. Polacy zarabiający za granicą nie chcą wierzyć, że fiskus szykuje zmiany w opodatkowaniu ich dochodów.

Autopromocja

„Rozpętała się burza. Jedni wierzą, drudzy lekceważą, a nikt nie wie nic na pewno – pisze Ewa, jedna z czytelniczek DGP z Bolton w Wielkiej Brytanii. Wszystko to stało się po naszym artykule „Rząd chce ściągnąć PIT od Polaków pracujących za granicą” (DGP nr 175/2017).

Lokalne media podjęły już działania, aby – jak pisze nasza czytelniczka – „wyjaśnić, czy rząd tylnymi drzwiami nie chce przypadkiem okraść obywateli żyjących za granicą”.

– Niestety, portale polonijne podają sprzeczne informacje, ludzie na forach skaczą sobie do gardeł, więc chyba pora na jakieś oficjalne stanowisko – napisała Ewa, prosząc o pomoc.

Co się zmieni

Wyjaśniamy zatem: projekt jest już w Sejmie. Zakłada zmianę w sposobie opodatkowania w Polsce osób zarabiających za granicą. Chodzi o metodę wyliczania podatku w taki sposób, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania, czyli i w Polsce, i za granicą. Chodzi o osoby, które utrzymują związek z Polską (np. tu jest żona i dzieci).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązywać ma wyłącznie metoda zaliczenia proporcjonalnego, która zasadniczo jest dla podatników mniej korzystna niż metoda wyłączenia z progresją. Dziś w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z poszczególnymi państwami, stosowane są jednocześnie obie metody, ale do dochodów z pracy najczęściej metoda wyłączenia z progresją. W umowie z Wielką Brytanią zmieniłaby się zatem na mniej opłacalną.

Ale nawet tam, gdzie obowiązuje ta druga, Polacy zarabiający za granicą nie oddają polskiemu fiskusowi więcej, bo korzystają z ulgi abolicyjnej zapisanej w ustawie o PIT.

Zgoda Polski

Dlaczego szykowana jest zmiana? Bo Polska zgodziła się ratyfikować wielostronną konwencję OECD podpisaną w Paryżu w czerwcu tego roku przez 68 krajów. Wystarczy teraz, że ratyfikuje ją pięć państw, aby weszła ona w życie. Wśród chętnych do ratyfikacji jest już nasz kraj. W Sejmie, po pierwszym czytaniu, jest właśnie projekt ustawy w tej sprawie (nr druku sejmowego 1776).

Sprzeczne informacje

Zmiana metody wyliczania podatku pociąga za sobą jeszcze jeden skutek – osoby, które utrzymują związek z Polską (polscy rezydenci) będą musiały składać w Polsce zeznanie roczne, nawet gdyby miało z niego wynikać, że nie muszą dopłacać tu podatku dochodowego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Nasza czytelniczka zwraca uwagę, że w 2006 r. Polonia w Wielkiej Brytanii wywalczyła sobie prawo do składania zeznania podatkowego tam, gdzie podatnik faktycznie na stałe przebywa i osiąga przychód. – Dla normalnego człowieka takie rozwiązanie wydaje się oczywiste i zdroworozsądkowe – mówi Ewa.

Zastanawia się zatem, po co polski fiskus chce zeznania, skoro jedno jest już składane w Wielkiej Brytanii.

– Nawet jeśli założyć, że wspaniałomyślnie zostanę zwolniona z płacenia podatku w Polsce, powstaje pytanie, czemu mają służyć moje dane – zastanawia się czytelniczka.


W podobnym, a nawet dużo mocniejszym tonie wypowiadają się Polacy na portalach społecznościowych i na forach polonijnych. Ich zdaniem nie do pomyślenia jest, żeby podatnik musiał składać w Polsce PIT, jeśli uzyskał dochody wyłącznie za granicą.

– Nie chcemy wychodzić na ulice ani okupować polskiej ambasady. Chcemy normalnie żyć i pracować w miejscu, które wybraliśmy jako nasz nowy dom. Chcemy rozliczać się tu, na miejscu, niezależnie od tego, czy posiadamy jeszcze mieszkania i konta bankowe w Polsce – można przeczytać na forach.

Ministerstwo uspokaja

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP nie zaprzecza, że zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania wpłynęłaby na rozliczenia polskich rezydentów zarabiających za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii).

Podkreśla jednak, że sama ratyfikacja konwencji przez Polskę niczego jeszcze nie zmienia. Resort przypomina, że potrzebna jest ratyfikacja przez co najmniej pięć państw.

Wydaje się jednak, że ze spełnieniem tego warunku nie powinno być problemu.

– Do tego czasu zaproponujemy rozsądne rozwiązanie – dodaje resort. Jakie? Tego jeszcze nie ujawnia.

Dla kogo nic się nie zmieni

Część komentujących na polonijnych forach zapowiada, że gotowi są nawet zrzec się polskiego obywatelstwa, gdyby okazało się, że muszą składać PIT w Polsce.

Zmiany nie obejmą bowiem Polaków, którzy przenieśli się za granicę wraz ze swoimi rodzinami, tam żyją i pracują, nie myśląc, przynajmniej na razie, o powrocie do Polski (tam jest ich ośrodek interesów życiowych). Nie są polskimi rezydentami w rozumieniu przepisów podatkowych, a dzięki temu nie muszą rozliczać się w Polsce z podatku ani składać tu zeznań rocznych PIT

 Autor: Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA