| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

W wielu przypadkach podczas rozliczenia podatku dochodowego w Austrii urząd wymaga zaświadczenia EU/EEA. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest ten dokument i w jaki sposób go uzyskać.

Zaświadczenie EU/EEA jest to 3-stronicowy dokument, który zawiera dane osobowe pracownika oraz wysokość jego dochodów w danym roku podatkowym. Podobne informacje można znaleźć w zaświadczeniu UE/EOG, które jest wymagane przy rozliczeniu w niemieckim Finanzamt. W przypadku osób, które pracowały w danym roku podatkowym zarówno w Austrii, jak i w Niemczech, możliwe jest złożenie zaświadczenia UE/EOG przed austriackim urzędem.

Aby uzyskać zaświadczenie EU/EEA podatnik powinien dokonać rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG. W deklaracji należy wymienić tzw. „dochody światowe”, czyli uzyskane zarówno w Austrii, Polsce, jak i innych krajach. Po zgłoszeniu PIT-u należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia EU/EEA w urzędzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika.

Dokument jest wystawiany przez urząd w ciągu 7 dni od momentu wpłynięcia wniosku. Jednak jeśli urząd zauważy braki lub nieścisłości, termin ten może ulec wydłużeniu. Wśród takich błędów często występuje:

- nieprawidłowy adres wnioskodawcy,

- nieprawidłowy adres urzędu skarbowego, do którego należy podatnik,

- niedokonanie rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG,

- niewykazanie wszystkich dochodów, które podatnik osiągnął w danym roku podatkowym,

- nierozliczenie dochodów przez małżonka lub niewykazanie przez niego wszystkich dochodów, jeśli chodzi o rozliczenie wspólne,

- złożenie na formach podpisu niezgodnego z tym, który widnieje na dowodzie osobistym.

Oczywiście należy pamiętać, że aby dokonać rozliczenia podatku w Austrii, potrzebne będą także dokumenty otrzymane od pracodawcy, takie jak Lohnzettel i odcinki z wypłat. Istnieje możliwość ubiegania się o taki zwrot aż do 5 lat wstecz. Warto to zrobić, gdyż można odzyskać nawet kilkaset euro.

Zaświadczenie EU/EEA można uzyskać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która świadczy tego typu usługi. Z drugiej opcji powinny skorzystać zwłaszcza osoby, które przebywają na stałe na granicą i nie mają możliwości osobiście stawić się w urzędzie, żeby odebrać dokument.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK