| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji?

Co do zasady zgodnie z przepisami ustaw zarówno PIT i CIT przychód z tytułu świadczenia usług powstaje w dniu wykonania usługi jej częściowego wykonania, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności za wyjątkiem usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych.

Generalnie świadczący usługę ma obowiązek uznać konkretną płatność za przychód i powinna ona być zapłatą za co najmniej częściowo wykonaną usługę.

Jeśli zaś chodzi o usługi, roboty budowlane, instalacyjne, montażowe itp. to moment wykonania usługi określa się zazwyczaj na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym inwestor potwierdza m. in. akceptację prac wykonanych przez wykonawcę i jednocześnie potwierdza wykonanie uzgodnionych wcześniej prac.

Dlatego to data podpisania protokołu decydowała będzie o powstaniu obowiązku podatkowego.

Polecamy: serwis Koszty

Może się jednak okazać, że mimo wcześniejszych ustaleń usługobiorca będzie zwlekał z odbiorem wykonanych prac, wówczas dokumentem dzięki któremu będzie można określić moment powstania obowiązku podatkowego może być kosztorys podwykonawczy. Zgodnie bowiem z interpretacją Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 28 maja 2004 r., sygn.: IIUSPP/443/64/31/68294/-04 oraz orzeczenia SN z 7 kwietnia 1998 r., sygn.: IICKN 673/97, wykonawca usługi może wystawić fakturę za wykonaną usługę i wykazać przychód podatkowy na podstawie ww. kosztorysu. 

Ze stanowiska organów podatkowych jasno wynika, że jeśli:
- w umowach o świadczenie usług budowlanych zawierają zapisy dotyczące sposobu realizacji inwestycji, harmonogramu prac, warunków odbioru wykonanych określonych robót (etapów) w całości inwestycji, a ponadto
- z umowy wynika, iż rozliczenie inwestycji następować będzie za poszczególne skończone roboty, np. wykonania instalacji elektrycznej w jednym z budynków kiedy na całą inwestycję składa się 20 takich budynków, co potwierdzi protokół zdawczo-odbiorczy

to należy wówczas uznać, że moment wystawienia faktury za wykonaną konkretną robotę będzie jednocześnie momentem powstania przychodu. 

W innej sytuacji, kiedy z umowy wynika, iż odbiór i rozliczenie zrealizowanych robót nastąpi między stronami dopiero po zakończeniu całościowej inwestycji budowlanej, bez częściowych odbiorów i rozliczeń za poszczególne wykonane prace to wówczas przychód powstanie w momencie całkowitego zakończenia i rozliczenia całej inwestycji. Takie stanowisko zajął również podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z dnia 13 czerwca 2003 r. na interpelację nr 3834 w sprawie rozliczenia dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przychodów i kosztów ich uzyskania w firmach budujących drogi publiczne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK