| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Skutki podatkowe podjęcia działalności gospodarczej po śmierci małżonka

Skutki podatkowe podjęcia działalności gospodarczej po śmierci małżonka

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani też ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681 z późn. zm.) nie przewidują możliwości kontynuowania działalności za zmarłego podatnika, który prowadził działalność gospodarczą jednoosobowo.

Należy więc stwierdzić, że małżonek zmarłego podatnika chcąc kontynuować i prowadzić dalej działalność w tym samym zakresie (dalej prowadzić firmę) musi dokonać odrębnego (własnego) zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Konsekwencją tego (związaną z rozpoczęciem działalności gospodarczej) będzie możliwość złożenia wniosku lub oświadczenia w zakresie podatku dochodowego, co do formy opodatkowania rozpoczynanej działalności.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Obowiązek prowadzenia ksiąg nie dotyczy osób, które opłacają podatek w formach zryczałtowanych, wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym, wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim, dokonują sprzedaży środków trwałych po likwidacji działalności.

Ponadto zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy obowiązani są do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

Polecamy: Podatki 2010

Tak więc po śmierci współmałżonka, małżonek chcąc kontynuować jego działalność musi podjąć własną działalność, założyć księgę przychodów i rozchodów i dokonać spisu z natury.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK