| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Obecnie prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w przeszłości bywało z tym różnie. Wiem, że urząd skarbowy może sprawdzić czy płaciłem podatki i czy w prawidłowej wysokości. Jakie konsekwencje grożą mi w przypadku ustalenia niezapłaconych podatków?

Organ, wysokość podatku od przychodów ze źródeł nieujawnionych określa w decyzji. Podatnik powinien pamiętać, że decyzja zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej, musi być bezwzględnie poprzedzona przeprowadzeniem postępowania podatkowego.
Może się również okazać w trakcie postępowania, że urząd skarbowy nie stwierdzi nadwyżki wydatków nad przychodami, wtedy powinien wydać decyzję, w której umorzy postępowanie podatkowe z powodu jego bezprzedmiotowości.

Gdyby natomiast zdarzyło się, że skruszony podatnik przyzna się do ukrycia dochodów i wykaże je w korekcie zeznania podatkowego, nie będzie musiał wtedy płacić 75 proc. podatku. Będzie mógł wówczas zapłacić według skali podatkowej, ale do tego musi dodatkowo naliczyć odsetki za zwłokę.

Niezależnie od powyższego nierzetelny podatnik naraża się na sankcje karnoskarbowe. Bowiem jak wynika z przepisu, kto nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK