| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Obecnie prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w przeszłości bywało z tym różnie. Wiem, że urząd skarbowy może sprawdzić czy płaciłem podatki i czy w prawidłowej wysokości. Jakie konsekwencje grożą mi w przypadku ustalenia niezapłaconych podatków?

Jeżeli ktoś zataił dochody przed fiskusem i ich nie zgłosił do opodatkowania musi się liczyć z tym, że urząd skarbowy może go w każdej chwili skontrolować i jeżeli takie dochody zostaną ujawnione spotkają takiego podatnika poważne konsekwencje podatkowe. Generalną zasadą jest, że wszelkie nieujawnione dochody, które nie zostały zgłoszone do opodatkowania podlegają 75% stawce PIT.

Każda osoba, która kupiła wartościowe rzeczy np. mieszkanie, luksusowy samochód etc. powinna mieć świadomość, że może zostać w każdej chwili skontrolowana przez organ podatkowy. I jeżeli nie będzie miała pokrycia dochodów w zgłoszonych rocznych deklaracjach podatkowych będzie musiała wyjaśnić każdy taki wydatek. Organ w takich sytuacjach wszczyna kontrolę z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów.

Zobacz: Czy przychody z tytułu otrzymanej dotacji podlegają zwolnieniu z PIT

Obowiązki składania rocznych zeznań podatkowych do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, jak każdemu zapewne wiadomo, wynika z obecnie obowiązujących przepisów. I taki obowiązek dotyczy wszystkich osiągających dochody podlegające opodatkowaniu. Trzeba zatem wykazać wszystkie dochody bez względu na to czy podlegają one opodatkowaniu czy też nie. Każda zarobiona kwota pieniędzy winna zostać przez podatnika wykazana w zeznaniu rocznym PIT. Nie wykazanie jakiejkolwiek kwoty przychodu może spowodować przeprowadzenie kontroli i ewentualnie odpowiednio wysokie sankcje ze strony fiskusa.

Prawdopodobieństwo kontroli organu będzie odpowiednio wyższe jeżeli osoba będzie nabywać samochody, mieszkania, domy o wartości relatywnie wyższej niż wykazane przez nią dochody w zeznaniu podatkowym. Zazwyczaj kontrola z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów rozpoczyna się po zakupie nieruchomości, taką informację urząd skarbowy dostaje zawsze od notariusza.

Wówczas urząd może wszcząć postępowanie wyjaśniające co do sprawdzenia czy środki wydatkowane na np. nabytą nieruchomość nie zostały przed nim ukryte. Przychody z nieujawnionych źródeł, a raczej ich wysokość urząd ustala na podstawie zgromadzonego majątku w roku podatkowym i w latach poprzednich i wydatków z tegoż majątku. Jeżeli okaże się, że wydatki przewyższają ujawnione źródła dochodu to wówczas podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością majątku i jego pokryciem.

Podatnik w takiej sytuacji nie będzie miał możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji jeżeli różnica wykaże kwotę nieujawnioną w dochodach podatnika to tę kwotę organ opodatkuje sankcją w wysokości 75%. Jedynym pocieszeniem dla takiego podatnika może być fakt, że po opodatkowaniu dochodów nieujawnionych nie nalicza się odsetek za zwłokę. Bowiem można przyjąć, że wysoka stawka 75% zawiera również wartość odsetek.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK