| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Sprawa dotyczyła prezesa zarządu spółki, powołanego na stanowisko uchwałą wspólników. Początkowo prezes nie pobierał za swe czynności wynagrodzenia, następnie jednak spółka zdecydowała się na zawarcie z nim umowy zlecenia, m.in. w zakresie pozyskiwania klientów i nadzoru technicznego nad realizowanymi projektami.

Prezes zarządu otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie oraz zwrot kosztów podróży samochodem. Do rozliczenia umowy zlecenia spółka zastosowała 20% koszty uzyskania przychodów. Następnie wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w celu potwierdzenia prawidłowości swego postępowania.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Stwierdził, że z zawartej umowy zlecenia wynika, że zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych, nie prowadzi i nie zarządza w ramach umowy przedsiębiorstwem, a także nie podlega mu majątek, ani personel spółki, zaś czynności wynikające z podpisanej umowy wykonywane są zgodnie z jej wskazówkami.

Prezes nie posiada również uprawnień do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki co oznacza brak pełnej samodzielności w wykonywaniu działań. Tym samym, charakter wykonywanych czynności nie będzie wypełniał przesłanek charakteryzujących umowy o zarządzanie lub też kontrakty menedżerskie.

Zatem tak zawartą umowę zlecenia będzie można zaliczyć do źródeł przychodu określonych w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. W związku z tym, w przypadku przychodów osiągniętych przez prezesa zarządu zastosowanie będzie miał art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT zgodnie z którym koszty uzyskania niektórych przychodów określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

W wydanej interpretacji prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podchodzi do kwalifikacji źródła przychodu w tzw. „sposób zdroworozsądkowy”. Jego zdaniem o kwalifikacji źródła przychodu nie decyduje bowiem tytuł, jakim mianuje się osoba zawierająca umowę zlecenia (tj. prezes zarządu) lecz charakter czynności, jakie ta osoba faktycznie podejmuje w ramach zawieranej ze spółką umowy.

Dyrektor słusznie zauważa, iż podejmowane na podstawie umowy działania nie mają charakteru zarządczego (mają one de facto charakter marketingowy i techniczny). Wobec tego zawarta umowa nie może być postrzegana jako umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski czy umowa o podobnym charakterze.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK