| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie?

Z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych wynika, że pomoc regionalna w postaci zwolnienia przyznawana jest przedsiębiorcom z tytułu nowych inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje więc Panu jako przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniesie Pan wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej.

Natomiast zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy przysługuje Panu począwszy od miesiąca, w którym rozpocznie Pan ponoszenie kosztów pracy, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, przy spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu.

Chodzi tu m.in. o:
- utrzymanie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy, przez okres nie krótszy niż 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od momentu, gdy cała inwestycja zostanie zakończona).

Z powyższych regulacji wynika więc, że jedynymi warunkami, których spełnienie umożliwia skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest uzyskanie zezwolenia oraz poniesienie określonych wydatków inwestycyjnych i osiągnięcie poziomu zatrudnienia.

Przepisy nie ograniczają natomiast zwolnienia podatkowego wyłącznie do przychodów wygenerowanych w oparciu o nową inwestycję, tj. nowe linie produkcyjne. Jedynym ograniczeniem jest zastosowanie zwolnienia wyłącznie do przychodów z działalności prowadzonej na terenie strefy w zakresie wymienionym w zezwoleniu.

Dlatego też w opisanej sytuacji zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT będzie miało również zastosowanie do przychodów z tytułu produkcji odbywającej się przy zastosowaniu już istniejących linii produkcyjnych.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Ponieważ zwolnieniem będzie objęty całych przychód z działalności na terenie strefy, to nie ma potrzeby wyodrębniania w ewidencji dochodów osiągniętych z wykorzystaniem nowych oraz już istniejących środków produkcji.

Podstawa prawna

• art. 12, art. 16 ust. 1 i 2, art. 21 ust. 4 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych - j. t. Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.;
• § 3 ust. 1, § 5 ust. 1- 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych- Dz. U. Nr 232, poz. 1548,
• art. 21 ust. 1 pkt 63a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK