| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie?

Z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych wynika, że pomoc regionalna w postaci zwolnienia przyznawana jest przedsiębiorcom z tytułu nowych inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje więc Panu jako przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniesie Pan wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej.

Natomiast zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy przysługuje Panu począwszy od miesiąca, w którym rozpocznie Pan ponoszenie kosztów pracy, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, przy spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu.

Chodzi tu m.in. o:
- utrzymanie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy, przez okres nie krótszy niż 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od momentu, gdy cała inwestycja zostanie zakończona).

Z powyższych regulacji wynika więc, że jedynymi warunkami, których spełnienie umożliwia skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest uzyskanie zezwolenia oraz poniesienie określonych wydatków inwestycyjnych i osiągnięcie poziomu zatrudnienia.

Przepisy nie ograniczają natomiast zwolnienia podatkowego wyłącznie do przychodów wygenerowanych w oparciu o nową inwestycję, tj. nowe linie produkcyjne. Jedynym ograniczeniem jest zastosowanie zwolnienia wyłącznie do przychodów z działalności prowadzonej na terenie strefy w zakresie wymienionym w zezwoleniu.

Dlatego też w opisanej sytuacji zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT będzie miało również zastosowanie do przychodów z tytułu produkcji odbywającej się przy zastosowaniu już istniejących linii produkcyjnych.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Ponieważ zwolnieniem będzie objęty całych przychód z działalności na terenie strefy, to nie ma potrzeby wyodrębniania w ewidencji dochodów osiągniętych z wykorzystaniem nowych oraz już istniejących środków produkcji.

Podstawa prawna

• art. 12, art. 16 ust. 1 i 2, art. 21 ust. 4 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych - j. t. Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.;
• § 3 ust. 1, § 5 ust. 1- 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych- Dz. U. Nr 232, poz. 1548,
• art. 21 ust. 1 pkt 63a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK