| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń


Jeżeli przychód z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT wynikający z umowy zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu (bez żadnych kosztów). Od 2011 roku będzie to dotyczyć wszystkich tego typu umów do 200 zł a nie tych, których wysokość nie przekroczyła miesięcznie tej kwoty.

1 stycznia 2009 r. wprowadzono do ustawy o podatku PIT tzw. „ryczałt od 200 zł”. W ten sposób podatnicy i płatnicy określają 18% podatek ryczałtowy pobierany np. od należności z tytułu drobnych umów zlecenia i o dzieło. Obowiązująca do końca 2010 r. konstrukcja tego podatku powodowała wiele kłopotów dla jego płatników.
Ustawodawca wziął pod uwagę opinię przedsiębiorców i uprościł zasady stosowania ryczałtu. Nowe zasady, które wejdą w życie od początku 2011 roku są korzystne dla przedsiębiorców, ale niekorzystne dla zleceniobiorców. Prawdopodobnie więcej drobnych umów zlecenia i o dzieło będzie podlegać ryczałtowi 18%.

Od 1 stycznia 2011 r. płatnik będzie miał obowiązek zastosować ryczałt wtedy, gdy wartość należności zawartej z osobą niebędącą pracownikiem określonej w umowie z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – w wysokości 18% przychodu.

Do końca 2010 r. obowiązują te same zasady z jedną różnicą. Obowiązek zastosowania ryczałtu nie był zależny tylko od treści jednej umowy jak to będzie od 1 stycznia 2011 r.

Do końca 2010 r. płatnik podatku ma obowiązek przed zastosowaniem ryczałtu sprawdzić, czy suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. I jeżeli nie przekraczała pobrać ryczałt.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Jest to ogromny kłopot dla płatników, zwłaszcza w firmach posiadających wiele oddziałów i struktur niezależnych od siebie. Firmy te musiały wdrożyć procedury sprawdzania, czy np. zleceniobiorca nie podpisał w jednym miesiącu kilku umów o wartości nie przekraczającej łącznie 200 zł. Kłopoty powodowało też rozliczanie umów zawieranych w jednym miesiącu, ale realizowanych w kolejnym.

Według nowych przepisów zasady opodatkowania ryczałtem są dużo prostsze. Analizie podlega tylko jedna umowa. Jest to niekorzystne dla podatników.

W 2011 r. absolwent nie pracujący na etacie podpisał z tą samą firmą 3 umowy zlecenia na wykonanie usług nie podlegających prawu autorskiemu. Wartość każdej umowy to 180 zł. Pomimo, że absolwent w ciągu dwóch tygodni zarobił 540 zł, zostanie pobrany przez płatnika 18% podatek ryczałtowy (po zaokrągleniu 97 zł).
Absolwent nie będzie mógł uniknąć jego zapłacenia poprzez skorzystanie z 20% kosztów uzyskania przychodów, zaliczenie do kosztów składek społecznych, odliczenie od podatku części zapłaconej składki zdrowotnej, skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, ulgi na Internet, ulgi dla krwiodawców, ulgi prorodzinnej. 540 zł przychodu nie zostanie wykazane w zeznaniu rocznym za 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK