| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy garnitur z logo firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Czy garnitur z logo firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Wydatki poniesione na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Należy zaznaczyć, że aby móc zaliczyć wydatki na zakup stroju służbowego, do kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest wypełnienie poniższych przesłanek, tj.:

- pomiędzy wydatkiem na zakup stroju służbowego, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, czyli poniesiony wydatek musi mieć wpływ na uzyskanie przychodu lub też funkcjonowanie firmy, w ramach której nastąpił wydatek i jest prowadzona określona działalność;

- brak odpowiedniego stroju firmowego może wpłynąć na zmniejszenie przychodów z tytułu prowadzonej działalności lub też przyczynić się do mniej skutecznej reklamy prowadzonego przedsięwzięcia, co również będzie skutkowało zmniejszeniem dynamizmu prowadzonej działalności, a w związku z tym może prowadzić do obniżenia osiąganych przychodów;

- obowiązek posiadania takiego ubioru, wypływa np. z regulaminu firmy, na rzecz której wykonywana jest praca lub innych zasad działalności takiej firmy.

Ponadto, strojem firmowym może być tylko taki ubiór, który posiada trwałe cechy charakterystyczne dla określonej firmy np. logo, krój, barwa. 

Takie trwałe oznaczenie winno być widoczne, w taki sposób, aby mogło stanowić element o funkcji reklamowej i jednoznacznie identyfikować konkretną firmę. 

Z tego powodu np. ubiór, na którym brak będzie takiego oznaczenia lub zostanie ono umieszczone w taki sposób, iż będzie niewidoczne lub nierozpoznawalne, nie powinien być uznany, za ubiór służbowy. Jednym słowem, ubiór służbowy winien utracić charakter odzieży osobistej.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Zatem jeżeli zakupiona odzież spełni przedstawione powyżej wymogi i będzie użytkowana wyłącznie w celach służbowych, mamy prawo do odliczenia kosztów poniesionych na zakup takiego ubrania.

Pogląd Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu jest, co do zasady zbieżny z innymi interpretacjami wydanymi dotychczas w podobnych przypadkach.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »