| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Refundacja może zostać przyznana na wniosek pracodawcy w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 500% przeciętnego wynagrodzenia. Refundacja dokonywana jest po przedłożeniu rozliczenia poniesionych kosztów w kwocie brutto do dnia zatrudnienia na tych stanowiskach skierowanych bezrobotnych. Warunkiem jest zatrudnienie bezrobotnych na okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy oraz spełnieniu warunków określonych w stosownej umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.

Warunki udzielenia pomocy:

- utworzone stanowisko pracy będzie utrzymywane przez okres co najmniej trzech lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dwóch lat,

- refundacja stanowić będzie nie więcej niż 75% kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionego bezrobotnego w okresie 24 miesięcy, a więc udział środków własnych pracodawcy w kosztach zatrudnienia powinien wynosić nie mniej niż 25%

- utworzenie stanowiska i zatrudnienie na nim bezrobotnego będzie stanowić wzrost netto liczby zatrudnionych pracowników w porównaniu do przeciętnej liczby zatrudnionych w okresie ostatnich 12 miesięcy. 

Zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządów terytorialnych są wolne od podatku dochodowego. Kwoty udzielonej dotacji nie wykazujemy więc w dochodzie firmy.

Jak zatem rozliczyć zakupy dokonane ze środków dotacji?

Otóż zakupy dokonane za środki pieniężne pochodzące z dotacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ale nie wszystkie. Zakupione wyposażenie, którego wartość nie przekracza kwoty 3.500,00zł, a więc nie zaliczające się do środków trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast zakup wyposażenia przekraczającego kwotę 3.500,00zł, a więc zaliczającego się do środków trwałych nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Również odpisy amortyzacyjne z tytułu umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. 

Kwestia podatku VAT

O tym czy do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy wartość netto czy brutto decyduje fakt, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Jeżeli podatnikowi przysługuje takie prawo do kosztów zalicza się kwotę netto, a podatek VAT wykazywany jest w deklaracji VAT-7 jako VAT naliczony. Jeżeli natomiast podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT wówczas do kosztów zalicza się kwotę brutto.

Polecamy: Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Polecamy: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK