| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Wydatki poniesione w związku ze spotkaniami biznesowymi, odbywającymi się w restauracjach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, bowiem noszą cechy reprezentacji i jako takie podlegają wyłączeniu z katalogu kosztów podatkowych. Przy konstruowaniu definicji reprezentacji, należy posłużyć się wykładnią językowo – logiczną.

W konsekwencji, wydatki takie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W ocenie składów orzekających prezentujących to stanowisko, reprezentację stanowią wszelkie działania służące nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów biznesowych oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy.

Powyższe stanowisko może jednak budzić uzasadnione wątpliwości. Z uwagi na fakt, iż brak jest ustawowej definicji pojęcia „reprezentacja”, zasadne jest odniesienie się do znaczenia tego terminu funkcjonującego w języku potocznym.

W rezultacie, spotkania w restauracji związane ze spożyciem posiłku zwyczajowo przyjętego w takich sytuacjach, powinny być zaliczone w ciężar kosztów podatkowych.

Takie stanowisko podziela też część sądów administracyjnych. Przykładowo, WSA w Krakowie w wyroku z dnia 18 maja 2010 r. (sygn. I SA/Kr 620/10) oraz WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 16 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Bd 17/10) stwierdziły, że dla uznania wydatków na posiłek w restauracji za reprezentację, konieczne jest wykazanie, iż poczęstunek ten nie mieści się w ustalonych zwyczajach, lecz cechuje go okazałość i wytworność.

Polecamy: serwis koszty

Polecamy: serwis PIT

Zgodnie z tym potocznym znaczeniem reprezentacją jest "okazałość”, „wystawność w czyimś sposobie życia”, czyli działania zmierzające do podkreślenia wysokiej pozycji społecznej i prestiżu. W konsekwencji, posiłkom spożywanym podczas spotkań z kontrahentami w restauracji trudno będzie przypisać charakter reprezentacji, jeżeli mają one charakter zwyczajowo przyjęty i nie odznaczają się wystawnością.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK